Boks denilince ilk akla gelen isim şüphesiz ki Mike Tyson’dır. 1985-2005 tarihleri arasında dövüşen ve ilk boksa başladığı yıllarda en genç ağır sıklet boks şampiyonu unvanını alan  Demir (Iron) lakaplı Tyson Dünya Boks Şampiyonu unvanını 1986’da katıldığı maçta rakibi Trevor Berbick’i mağlup ederek almıştı. 28 Haziran 1997 tarihinde Las Vegas Nevada’da yer alan MGM Grand Garden Arena’da katıldığı ağır sıklet boks müsabakasında rakibi efsane boksör Evander Holyfield’ın kulağının bir kısmını ısırıp kopartarak boks tarihinin en garip olayına imza atan boksör bu olay ile birlikte sporcu lisansını bir süreliğine kaybetmişti!

Rakiplerinin korkulu rüyası olan ünlü boksör bir yandan da kendi içindeki karanlık yönleri ile savaşıyordu… 2009 yılında kızını bir kazada kaybeden Tyson hayatının bu kırılma noktasında çareyi uyuşturucu ve alkolde aradı. Bu nedenle rehabilitasyon merkezinde yatan boksör bir süre burada tedavi gördü.

ABCNew.com muhabiri tarafından kendisine yöneltilen “Koparttığınız kulağın tadı nasıldı?” sorusuna kendine has esprili üslubu ile cevap verdi.

Rakibinin kulağını ısırdıktan sonra zaten direk olarak tükürdüğünü, tadının iğrenç olduğunu, şakayla karışık barbekü sosu olsaydı daha iyi olabileceğini söyleyen Tyson yıllar sonra beslenme şekli ve kötü alışkanlıklarının kendisini çılgına çevirdiğini açıkladı. Bu konu ile ilgili kendisini pek iyi hissetmeyen Tyson zor olsa da hayatında büyük değişiklikler yapmayı başardı.

Boks yaptığı yıllarda sadece et, peynir ve ekmek ile beslendiğini ifade eden ünlü boksör yaptığı röportajlarda bir parça et yese bile ardından kendisini hasta hissetmeye başladığını, etin vücudunu zehirlediğini savunmuştu! Yaşı ilerledikçe sağlıksız beslenmesinin olumsuz etkileri ile savaşmak durumunda kalan ve belirli aralıklarla çeşitli diyetler uygulayan eşinin (o zamanlarda henüz eşi değilmiş) vegan beslendiğini görüp kendisi de vegan beslenmeye başlayan Tyson Oprah Show programında yüksek tansiyon, kireçlenme gibi sorunlar yaşadığını ve nefes almakta güçlük çektiği zamanların olduğunu, fakat vegan beslenme ile sağlık problemlerinin ortadan kalktığını söylemişti.

Bugünlerde formuna oldukça özen gösteren ve formda kalmanın çok önemli olduğunu düşünen 51 yaşındaki ünlü boksör her sabah düzenli olarak 1 saat kardiyo çalışması yaptıktan sonra spor salonunda hafif ağırlık çalışarak günlük egzersiz rutinini tamamlıyor.

4 yıl boyunca vegan beslenen ve bu süre içerisinde 63.5 kilo (140 pounds) vererek boks yaptığı kiloya tekrar inen Mike Tyson sağlığını tekrar kazandığını ifade ediyor ve yaptığı araştırmalar sonucu Roma zamanında en büyük gladyatörlerin çoğunun vegan ve vejetaryen beslendiklerini ve bilim insanlarının kemik kalıntıları üzerinde yaptıkları araştırmalar doğrultusunda bu verinin kanıtlandığını sözlerine ekliyor. (Archaeological Institute of America tarafından bu bilgi doğrulanmıştır).