Okuma süresi: 2 dakika
İtalyan mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri imzası taşıyan Bosco Verticale projesi dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyor.

Milano’da inşa edilen proje, kentsel konutlar ile ağaçları bir araya getiriyor. Bir başka deyişle, size şehir merkezinde etrafı bitkilerle çevrelenmiş bir yaşam alanı sunuyor. Biri 76, diğeri 110 metre olan iki kule yaklaşık 900 ağaca ve 2000 çeşitli bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Sürdürülebilir konutlar ve kentsel çevre için yeni bir model olarak görülen projede, kulelerin her cephesindeki balkonlara küçüklü büyüklü birçok bitki yerleştiriliyor ve yeni bir yaşam alanı oluşturuluyor.

Tasarım ekibi bu alanın havadaki kirliliğin etkisini azaltacağını iddia ediyor.

Kulelerdeki bu bitkisel çeşitlilik kuşlar ve böcekler için şehirde bir yaşam alanı sağlayacak.

Aynı zamanda gürültü kirliliğine bir set olabilecek ve aşırı güneş ışığını gölgelerken oksijen üreten mikroklimatik bir ortam yaratacak.

Bosco Verticale 3

Proje için ağaç seçimi de özel bir süreç gerektiriyor. Bina ile uyumuna ve yüksekliğine göre seçilen ağaç türleri özel olarak ekilip yetiştiriliyor. Tasarım ekibi her mevsimde şehre değişik bir görünüm veren bu projenin bir kent simgesi olacağını düşünüyor.

Stefano Boeri dikey orman konseptinde bir projenin yapımına daha İsviçre’nin Lozan şehrinde başlayacağını da geçtiğimiz ay duyurdu.

Bosco Verticale 5

Bosco Verticale 4

Kaynak: Dezeen, Stefano Boeri Architetti