Okuma süresi: 2 dakika

Bazen, en basit icatlar milyonlarca insanın hayatını değiştirebilir. Mucit Kenton Lee’nin icat ettiği bu ayakkabı farklı bir biçimde işliyor. Ayak numarasına göre ayarlanabilir oluşu sayesinde yoksul ülkelerdeki ayakkabı bulamayan çocukların çıplak ayaklar ile gezmemesine yardımcı oluyor.

Bu ayakkabılar beş sene içerisinde beş numara kadar büyüyebilerek küçük numaralardan büyük numaralara kadar gidebiliyor.

Büyüyen Ayakkabı 1

Büyüyen Ayakkabı’nın (The Shoe That Grows) mucidi Kenton Lee yaptığı açıklamada; “Dünya genelinde ayakkabısı olmayan 300 milyondan fazla çocuk var. Daha bir çoğunun ise ayağına uymayan ayakkabıları var” dedi. Ayakkabısı olmayan çocuklar insana ayak yoluyla bulaşan parazitlere ve ayak yaralanmalarına karşı korunmasız durumdalar. Standart ayakkabıların ve ayakkabı bağışlarının problemi ise kullanım müddetinin kısa ve çoğunun kullanılmış olması. Büyüyen Ayakkabı’nın çözmek istediği problemler de tam olarak bunlar.

Satıldığı sitede kendinize bir çift almanın dışında ürettikleri sistem sayesinde ayakkabıya en çok ihtiyaç duyan ülkelerdeki çocuklara bir çift gönderebiliyorsunuz.

Siz de bu sisteme katkıda bulunmak isterseniz aşağıdaki link üzerinden ayakkabısı olmayan çocuklara yardımda bulunabilirsiniz. Bunu yaparken de Kenton Lee ve bu projedeki insanlara sosyal medya üzerinden destekte bulunmanızı tavsiye ederiz.

İnternet Sitesine gitmek için tıklayınız.
Facebook | Twitter

Büyüyen Ayakkabı 3

Büyüyen Ayakkabı 2