Ana SayfaYaşamÇocukçaModanın sömürdüğü 11 yaşındaki çocuk model Kristina Pimenova

Modanın sömürdüğü 11 yaşındaki çocuk model Kristina Pimenova

-

Woman Daily Magazine dergisi 2014 yılında 9 yaşında olan Kristina Pimenova‘yı “dünyanın en güzel kadını” seçtiğinden beri birçok insan Kristina’nın süper model olmak için çok genç olduğu ve daha da önemlisi birçok “hayranı” tarafından cinsel objeye dönüştürüldüğü konusunda endişeli.

Medyanın gösterdiği büyük ilgi sebebiyle Kristina’nın ünü dünyaya hızlı bir şekilde yayılırken tartışmaları da beraberinde getiriyor. Emekli Rus futbol starı Ruslan Pimenov ve Rus model Glikeriya Shirokova‘nın 2005 doğumlu kızları Kristina, üç yaşından beri modellik yapıyor. Şu ana kadar Dolce & Gabbana, Armani, Benetton, Roberto Cavalli gibi dünyaca ünlü markaların kampanyalarının yanı sıra birçok derginin kapağında da yer aldı. Annesi tarafından yönetilen internet sitesine göre Kristina, yurt dışına iş amaçlı çok sık seyahat ediyor ve özellikle catwalk (podyum yürüyüşü) ve moda şovlarından hoşlanıyor.

Fakat asıl tartışmaya sebep olan Kristina’nın modellik portföyü değil, sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflarına yapılan yorumlar. Annesi tarafından yönetilen Facebook sayfasında fotoğrafların hiçbirinin Kristina tarafından paylaşılmadığı belirtilse de, Kristina’nın her bir fotoğrafına övgü dolu yorumlar yapan Facebook’ta 4 milyondan fazla, Instagram‘da ise 1,5 milyon hayranı var.

Sosyal medyada onun güzelliğini öven ve hiçbir zaman böyle bir “melek yüze” ve “harika saçlara” sahip olamayacağı için hayıflanan kadınların yorumları da çok fazla. Ebeveynlere pratik bilgiler sunan Essential Kids adlı internet sitesinin editörlerinden Amber Robinson’a göre çoğu yetişkin kadınlardan gelen bu yorumlar çocuk modellik endüstrisinin çarpıklığını gösteriyor. “Bu durum genç kızlara bir ikon olabilmeleri için tek sahip olmaları gereken şeyin güzellik olduğu mesajını veriyor. Çocuk modeller ne zaman sıradan kıyafetler giyebilecek ve kendi yaşıtlarıyla oynayıp eğlenebilecek?” 

Kristina’nın fotoğraflarına yapılan bu yorumlar bazıları için rahatsız edici olsa da birçok insanı öfkelendiren asıl şey “hayranlarının” onu cinsel objeye dönüştüren yorumları. The Daily Mail‘ın haberine göre Kristina’nın annesi kızının sosyal medya hesaplarına “Kristina’nın yaşına uygun olmayan her türlü fotoğraf ve video silinir ve gönderen kişi engellenir” gibi kurallar koymuş olmasına rağmen, sürekli olarak uygunsuz yorumları silmek zorunda kalıyor. Yetişkin erkeklere ait yüzlerce profil sosyal medyada özellikle Kristina’nın “uzun bacaklarından” bahsediyor ve ileride “Victoria’s Secret mankeni olmak isteyip istemediğini” merak ediyor.

Kristina Pimenova 1

Birçok insan ise Kristina’nın annesini, kendi kişisel çıkarları uğruna kızını sömürdüğü için suçluyor ve çocukların sadece çocukluklarını yaşamaları gerektiğini savunuyor.

Kaynak: CBCNEWS

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol