Her birimiz yazı dört gözle bekledik. Bekleyişimiz ardında en çok yatan sebeplerden biri denize girmekti, tabii bunun yanında uzaktan gelen sevdiklerimiz veya uzak olan sevdiklerimize yaklaşmak da var. Peki, ya size yazın en önemli unsurlarından olan deniz özünde bir terapi şeklidir desem? Şimdi, deniz terapisine ne dersiniz?

Suyun sağlık için önemine sürekli değiniyorum. Evrende bu kadar suyun varlığı kuşkusuz şifadan ayrıştırılamaz. Bir şifacı olarak evrende en çok yer alan maddenin yani suyun da en çok şifa verici ve koruyucu unsur olduğunu düşünüyorum.

Deniz de şifalı maddeleri içersinde barındıran açık alan şifahanelerindendir. Deniz suyu içinde tıbbi mineraller ve arındırıcılar barındırır. Denizin temiz ve açık olması da oldukça önemlidir. Temiz olmayan deniz şifa verici değil aksine toksik yani zehirli maddelerin vücudumuza nüfus etmesine ve hastalanmamıza neden olur.

Deniz suyunda yer alan iyot ve diğer mineraller başta cildin kendini temizlemesine, iyileştirmesine yardımcı olur. Bazen ise burnumuza kaçan suyun genzimizi yakmasından yakınırız oysa bu acı sinüslerin temizlenmesine yardımcı olurken sinüzite karşı hem koruyucu hem de tedavi edicidir.

Açık denizde yüzmek de oldukça faydalıdır. Suya her girdiğimizde denizin kendi elektromanyetik enerji sisteminin insanla bütünleşmesi sonucu doğal bir deşarj sağlanmaktadır. Bu da ciddi bir detoks, yenilenme ve şifa şeklidir.

deniz terapisi 1

Yalnız denize girmek değil kıyısında durup havayı solumak dahi kanın ve dokuların temizlenmesine yarar ve toksik (zehirli) madde atılımını hızlandırır. Negatif iyonlar (havadaki oksijen molekülünün elektron almış halidir) sayesinde ferahlanır ve dinlenilir aynı zamanda alerji hastalıklarından da korunulabir. Bu arada deniz kıyısının şifa verici olabilmesi için anayoldan uzak olması gerekir.

Deniz içerisindeki akıntıların ve dalga hareketlerinin ritmik etkisi doğal masaj ve sağaltma şeklidir. Yazıyı bir gözden geçirdiğinizde denizin başlı başına bir sağlık merkezi olduğunu göreceksiniz ve denizde geçirdiğiniz bir gün boyunca kendi kendinizi sağaltacak, eğlenecek, dinlenecek ve sudan bir yaşam elde edeceksiniz.

Kocaman ve ücretsiz bir şifahane olan denizleri kirletmeyelim, temiz ve ücretsiz deniz içinde mücadele edelim.

Başlık GörseliJohn Brett – Man of War Rocks, Coast of Dorset