Okuma süresi: 3 dakika

Büyüyen minik ev hareketinin tam ortasına yerleşen Toybox Tiny Home (Oyuncak Küçük Ev), modern yüzyılın ortalarından 50’lerin karavanlarına kadar uzanan, tarihsel dokunuşlarla dolu bir ev. Tasarımcıları Frank Henderson ve Paul Schultz, modern tasarım kompozisyon formlarını basit bir malzeme paletiyle bir araya getirdiğini ifade ediyorlar.

Küçük, özenle tasarlanmış ve uygun fiyatlı bu evler, alanı ve eşyaları azaltırken hayat kalitesini yükselten, yenilenmiş ve alternatif bir yaşam tarzını ortaya koyuyor. Sonuna kadar beyaz kaplı çatı, termoplastik bir zar görevinde. Cephesi ise tahta plaklarla, rengarenk oluklu fiberglas panellerinin karışımından.

Büyük sürgülü cam kapı ve kare pencere, yeterli gün ışığı ve havalandırmayı sağlıyor. İç kısmında mobilya ihtiyacı yok! Yemek masasından kanepeye ve çalışma masasına dönüşebilen küpler ile sağlanıyor. 

parked-in-trees.jpg.0x545_q70_crop-scale

OUT2.jpg.0x545_q70_crop-scale

exterior-slant.jpg.0x545_q70_crop-scale

dining-living.jpg.0x545_q70_crop-scale
Isı yalıtımı, radyant zemin ısıtma ve doğal havalandırma, içinde yaşayanları yıl boyunca rahat tutuyor. Ev boyunca yer alan gizlenmiş LED ışıklar ve prizler, elektrik ve aydınlanma sağlıyor.

Mutfak ise gerçekten kullanışlı! Fazla yer kaplaması yerine, kullanılmadığında kaldırılabilen endüksiyonlu ocak tercih edilmiş. Altında küçük bir buzdolabı/dondurucu ve yanında mutfak aletleri, tost makinesi ve kahve bardakları için yeterli alan da var.

kitchen.jpg.0x545_q70_crop-scaleKiler duvar mutfaktaki depolama alanına ek sağlarken minimalist ifadeyi de koruyor. Ek olarak, duvarlar elektrik panellerine ve radyant zemin ısıtma için kullanılan termostata ev sahipliği yapmakta.

kitchenz-detail.jpg.0x545_q70_crop-scaleBu nefis detay, toplu gıda saklama kutuları.

kitchen.jpg.0x545_q70_crop-scale4′ x 5′ ile bu küçücük evde fazlasıyla cömert alan bulunuyor; giysiler için bir dolap, tuvalet, duşakabin ve lavabo dâhil.

bathroom.jpg.0x545_q70_crop-scaleÇatı katı 6′ x 7′ ölçüleriyle oldukça ferah ve kulübe tipi çatı nedeniyle tavan boşluğu da oldukça iyi. Buraya sökülebilir gemi tipi merdiven ile mutfaktan çıkılıyor. Zeminin duvara kadar kaplayan değişik türlerde ahşaptan yapılmasına bayıldık doğrusu.

Çatı katının güvenliği hakkında endişeleri olanlar için 7′ x 9′ ölçüsünde oturma odasında bir futon ya da katlanabilir yatak için fazlasıyla yetecek yer var.

loft-rear.jpg.0x545_q70_crop-scale
Bu minik evde Frank Henderson ve Paul Schultz’un tüm detayları enine boyuna düşünmesini ve iç dış mekanında işlerin yolunda gitmesini sağladıklarını görmek bizim için oldukça güzel. Ayrıca satışta olduğu  Tiny House Listing adlı internet sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Tree Hugger