Ana SayfaYeşilEko MimariModernizm yüzyılına karşı bir renk isyanı: Toybox Tiny Home

Modernizm yüzyılına karşı bir renk isyanı: Toybox Tiny Home

-

Büyüyen minik ev hareketinin tam ortasına yerleşen Toybox Tiny Home (Oyuncak Küçük Ev), modern yüzyılın ortalarından 50’lerin karavanlarına kadar uzanan, tarihsel dokunuşlarla dolu bir ev. Tasarımcıları Frank Henderson ve Paul Schultz, modern tasarım kompozisyon formlarını basit bir malzeme paletiyle bir araya getirdiğini ifade ediyorlar.

Küçük, özenle tasarlanmış ve uygun fiyatlı bu evler, alanı ve eşyaları azaltırken hayat kalitesini yükselten, yenilenmiş ve alternatif bir yaşam tarzını ortaya koyuyor. Sonuna kadar beyaz kaplı çatı, termoplastik bir zar görevinde. Cephesi ise tahta plaklarla, rengarenk oluklu fiberglas panellerinin karışımından.

Büyük sürgülü cam kapı ve kare pencere, yeterli gün ışığı ve havalandırmayı sağlıyor. İç kısmında mobilya ihtiyacı yok! Yemek masasından kanepeye ve çalışma masasına dönüşebilen küpler ile sağlanıyor. 

parked-in-trees.jpg.0x545_q70_crop-scale

OUT2.jpg.0x545_q70_crop-scale

exterior-slant.jpg.0x545_q70_crop-scale

dining-living.jpg.0x545_q70_crop-scale
Isı yalıtımı, radyant zemin ısıtma ve doğal havalandırma, içinde yaşayanları yıl boyunca rahat tutuyor. Ev boyunca yer alan gizlenmiş LED ışıklar ve prizler, elektrik ve aydınlanma sağlıyor.

Mutfak ise gerçekten kullanışlı! Fazla yer kaplaması yerine, kullanılmadığında kaldırılabilen endüksiyonlu ocak tercih edilmiş. Altında küçük bir buzdolabı/dondurucu ve yanında mutfak aletleri, tost makinesi ve kahve bardakları için yeterli alan da var.

kitchen.jpg.0x545_q70_crop-scaleKiler duvar mutfaktaki depolama alanına ek sağlarken minimalist ifadeyi de koruyor. Ek olarak, duvarlar elektrik panellerine ve radyant zemin ısıtma için kullanılan termostata ev sahipliği yapmakta.

kitchenz-detail.jpg.0x545_q70_crop-scaleBu nefis detay, toplu gıda saklama kutuları.

kitchen.jpg.0x545_q70_crop-scale4′ x 5′ ile bu küçücük evde fazlasıyla cömert alan bulunuyor; giysiler için bir dolap, tuvalet, duşakabin ve lavabo dâhil.

bathroom.jpg.0x545_q70_crop-scaleÇatı katı 6′ x 7′ ölçüleriyle oldukça ferah ve kulübe tipi çatı nedeniyle tavan boşluğu da oldukça iyi. Buraya sökülebilir gemi tipi merdiven ile mutfaktan çıkılıyor. Zeminin duvara kadar kaplayan değişik türlerde ahşaptan yapılmasına bayıldık doğrusu.

Çatı katının güvenliği hakkında endişeleri olanlar için 7′ x 9′ ölçüsünde oturma odasında bir futon ya da katlanabilir yatak için fazlasıyla yetecek yer var.

loft-rear.jpg.0x545_q70_crop-scale
Bu minik evde Frank Henderson ve Paul Schultz’un tüm detayları enine boyuna düşünmesini ve iç dış mekanında işlerin yolunda gitmesini sağladıklarını görmek bizim için oldukça güzel. Ayrıca satışta olduğu  Tiny House Listing adlı internet sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Tree Hugger 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Büşra Özmen
Büşra Özmen
Gördüğü anlarda yaşayan, henüz görmediklerine karşı hep merak besleyen, içinde bulunduğu dünyayı ve onu kapsayan evreni sonsuz bir merakla inceleyen bir dil ve etnik kültür düşkünü İngilizce Öğretmeni. Küçük Prens sevdasıyla çöllerde kalmış yeni yetme bir gezgin. Bir gün iyi bir yazar olup şöyle diyecek: Ben de yaşadım ey dünya, ayaklarım ve düşlerimle.,

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol