Okuma süresi: 2 dakika

Güzellik anlayışlarının yalancı oyunlarıyla mücadele! Medyanın estetik formları yıkılın, kadınlar ve erkekler olduklarından ”fazlalıklı, eksikli, çirkin yahut kusurlu” değiller. 

Medyada karşılaşılan, alışagelmiş güzellik algılarını karşılabilitesi yüksek vücutlar; istemsiz ve farkında olmayaraktan mevcut kalıplar ile kıyaslama dürtülerini ayağa kaldırıyor. Tek tip ve tamamen kusursuz (!) hatların, pürüzsüz ciltlerin ya da belirlenmiş ölçülerin doğaldan korkunç uzaklarda olduğu ortayken, çekim hileleri ile boyanıp bezeniyor.

Tabii ki standartların mükemmel ışığı bedenlerinizi ”eksik, fazlalıklı, çirkin yahut olmaması gereken” yapmıyor! Sanatçı Gracie Hagen, reklam yüzlerinin çekici fotoğraflarının poz oyunları ile meydana geldiğine ve kimsenin belli kalıplara uygun görünmesi gerekliliğine sahip olmadığına dikkat çeken ”Illusions of the Body” projesini yaratıyor.

o-HAGEN-900 (1)

Çekicilik nedir? Ya güzellik? Hagen, iki ayrı poz ile fotoğraflandırdığı modellerden harika bir seri çıkarıyor. İlk fotoğraftaki geleneksel seksi duruşlar, ikinci karede saklanılan kusurları (!) gösterecek şekle girdiğinde, kimsenin çılgın gibi barbie formlarına girme hali söz konusu bulunmaması gerçeği; buna gerek olmadığı sonucu ile birlikte ortaya çıkıyor!

Photoshop yutmuş ve rötuşlara doymuş televizyon bedenlerine karşı ”normal vücut yoktur” diye seslenen; gerçek bedenler insan yapısının farklı güzelliklerini gözler önüne seriyor.

o-HAGEN-900 (2)

Illusions+of+the+Body+Gracie+Hagen+9

Illusions+of+the+Body+Gracie+Hagen+10

Illusions+of+the+Body+Gracie+Hagen+12

Illusions+of+the+Body+Gracie+Hagen+19

o-9-900

o-GRACIE-900

o-HAGEN-900 (4)

o-HAGEN-900

Illusions+of+the+Body+Gracie+Hagen+5

o-10-900

o-HAGEN-900 (5)

o-MAN-900