Mor Mekan’da depremden etkilenen kadınlarla örgü atölyesi

218

Kadın Savunma Ağı 6 Şubat’tan beri gerek deprem bölgelerinde gerek depremden etkilenen ve başka kentlere göçen yurttaşlarla dayanışma gösteren kadın örgütlerinden biri. Depremin ilk gününde bölgelere giden gönüllüleri ile hem afetten etkilenenlerle dayanışma içinde olan hem de kentlerin yeniden inşa sürecinde aktif olarak rol oynayan Kadın Savunma Ağı bugün kadınların mekanı Mor Mekan’da depremden etkilenen kadınlarla buluşmak için Örgü Atölyesi düzenledi.

Mor Mekan, Ankara’da civar otellerde barınan depremzedelerin de uğrak noktası. Kadın Savunma Ağı gönüllülerinden Fidan Gözaçan atölyenin biraz da karamsar havayı dağıtmak için organize edildiğini söyledi. Gözaçan; “Depremin olduğu gün itibarıyla sürekli dayanışma içindeyiz. Toplumsal bir yıkımın içinden geçiyoruz. Psikolojik açıdan da çok zayıfladığımız, kendimizi çok karamsar hissettiğimiz bir dönemdeyiz. Hayatı yeniden inşa edecek gücün biz kadınlarda olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden biraz moralimizi düzeltmek depremden etkilenen yurttaşlarla dayanışma içinde olup yaptıklarımızı bir kermes haline getirip satmak olur. Bu atölye bunların başlangıcı. Karamsar havayı biraz dağıtmak ve dayanışmak için bu atölyeyi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Devlet yoktu Kadın Savunması vardı. Kadın kadının yurdudur diyerek ve Fidan’ın dediği gibi hayatı yeniden inşa edecek gücün biz kadınlarda olduğunu bilmenin verdiği cesaretle önce yaralarımızı saracağız, sonra da bozuk düzeni yeniden kuracağız!

Yaşasın kadın dayanışması!

Kaynak: Sendika.Org/Ankara