Muhalif taraftar grubundan göçmenlerle dayanışma kampanyası

331
Muhalif taraftar grubundan göçmenlerle dayanışma kampanyası

Beşiktaş’ın muhalif taraftar grubu Beleştepe, savaşlardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan göçmenler için anlamlı bir dayanışma kampanyası başlattı. Beleştepe, özel olarak üretilen atkıları satarak elde edilen geliri göçmenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacak.

Dünyanın şu anda en önemli sorunlarından biri göçmen sorunu. Her geçen gün bir çığ gibi büyüyen ve çetrefilli hale gelen bu soruna karşı diğer yandan dayanışma çabaları da artıyor. Bunların son örneği de tribünlerden geldi. Beşiktaş’ın muhalif taraftar grubu Beleştepe, Türkiye’de büyük sıkıntı yaşayan göçmenlerle dayanışma adına bir kampanya başlattı. Üzerinde Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu siyah beyaz atkılar, 20 TL’den satışa sunulacak. Elde edilen geliri Beleştepe taraftar grubu kış aylarında acil ihtiyaçların karşılanması için kullanacak.

Kampanya ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın

Beleştepe’nin dayanışma kampanyasına ilişkin açıklaması şöyle:

“Ülkemizi ve komşu coğrafyaları savaş karanlığına sürükleyen, beşikte olması gereken bebeklerin karaya vurduğu, 9 yaşındaki kız çocuğunun hamile bırakıldığı bir iç savaşa tırlarla silah taşıyan karanlığa karşı bir yandan mücadele ederken bir yandan da Beleştepe olarak  ‘Ne yapabiliriz?’ sorusuna cevap arıyorduk bir süredir. Göçmen kardeşlerimizle dayanışma kararı aldık.

Kimsenin yerinden yurdundan edilmediği, dağların, ovaların, ırmakların, kuşların, böceklerin bombalanmadığı, küçük çocukların insan tacirlerinin teknelerinde değil çocuk parklarında olduğu bir dünya umuduyla boynumuzu saracak siyah beyaz renklerde Gezi Şehitleri’mizin resimlerin yer aldığı Beleştepe atkılarımızın geliri savaş mağduru göçmenlerle dayanışmada kullanacağız.

Ön siparişleri almaya başlıyoruz, ilgili hesap numarasına para gönderildiği takdirde kargolarınız karşı ödemeli olarak sizlere gönderilecektir. Haydi dayanışmayı büyütelim.”

Muhalif taraftar grubundan göçmenlerle dayanışma kampanyası

Tribünlerden yükselen Beleştepe taraftar grubu daha önce Gezi direnişinde tutuklananlar, IŞİD’den kaçan Ezidiler ve gecekondular için de dayanışma kampanyaları düzenlemişti. Beleştepe taraftar grubu ismini yıkılan İnönü Stadı’nın Taksim tarafına doğru yer alan ve açık olan aralıktan sahanın bir bölümünün görülebildiği ve birçok kişinin maçı para vermeden bu şekilde takip ettiği tepeden alıyor.

Muhalif taraftar grubundan göçmenlerle dayanışma kampanyası

Beleştepe, yaşama sokaklardan ve tribünlerden müdahale etmeyi amaçlarken, futbolun endüstriyelleşmesine, sporun sermayenin isteği doğrultusunda şekillenmesine, sporcuların ve ortaya koydukları emeklerinin metalaşmasına ve tüm bunları yaratan sisteme karşı bir duruş sergiliyor. Buna alternatif olabilecek yeni spor anlayışını da zihinlerde oluşturmayı hedefliyor.

Taraftar grubu; spor sahalarının ve sporcuların; ırkçılık ve tahammülsüzlükten arındırılması gerektiğini düşünürken, duruşunu özetle, “Beleştepe olarak duruşumuzu yansıtan anti-emperyalist, anti-faşist ve anti-ırkçı dünya görüşümüzü hayatın her alanında savunmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklıyor.

Muhalif taraftar grubundan göçmenlerle dayanışma kampanyası