Ana SayfaYaşamMülteci farkındalığının arttırılması: Google "Fortune Telling"

Mülteci farkındalığının arttırılması: Google “Fortune Telling”

-

Hollanda merkezli şirket BrainMedia, Google “Fortune Telling” adlı yeni bir arayüzle karşımıza çıktı. Hayatınıza dair bir soru yazarak geleceğimi tahmin et seçeneğine tıklamanız gerekiyor, fakat işler beklendiği gibi gitmiyor. Siz aklınızdaki soruyu tamamlamadan, kutucukta yeni bir cümle beliriyor: “Nerede güvende olabilirim?”

Bu cümleyi başka sorular takip ediyor:
“Ailemle tekrar bir araya gelebilecek miyim?”
“İnsanlar savaşmayı bırakacak mı?”
“Kabul göreceğim bir yer olacak mı?”
“Çocuklarıma güvenli bir gelecek sunabileceğim bir yer var mı?”

fortunetelling1
Tüm bu sorularla karşılaşmanızın ardından, yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz: “ELBETTE GELECEĞİNİZİ TAHMİN EDEMEYİZ! Fakat 60 milyon mülteci her gün bir gelecekleri olup olmayacağını sorguluyor. Dikkatinizi çekebilmek için sahte bir Google arayüzü hazırladık çünkü görünüşe göre kendi geleceğinizle oldukça meşguldünüz. Lütfen onların geleceğini düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Bu projeyle farkındalık yaratmak istiyoruz. Tüm Avrupa’yı ilgilendiren bu problem için yapıcı ve siyasi çözümler üretmeliyiz. Lütfen zamanınızı, paranızı ya da sevginizi bağışlamaktan ve dünyayla paylaşmaktan çekinmeyin.”

fortunetelling2 Sayfada kaldığınız süre boyunca ilerleyen sayacı görebiliyorsunuz. Neredeyse her saniye bir mülteci Avrupa’ya giriş yapıyor.

Sayfanın üst kısmında fotoğraf ve video linkleri yer alırken, yardım etmek ve bu kampanyayı paylaşmak isteyenler için Facebook ve Twitter linkleri de bulunuyor.

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol