Hollanda merkezli şirket BrainMedia, Google “Fortune Telling” adlı yeni bir arayüzle karşımıza çıktı. Hayatınıza dair bir soru yazarak geleceğimi tahmin et seçeneğine tıklamanız gerekiyor, fakat işler beklendiği gibi gitmiyor. Siz aklınızdaki soruyu tamamlamadan, kutucukta yeni bir cümle beliriyor: “Nerede güvende olabilirim?”

Bu cümleyi başka sorular takip ediyor:
“Ailemle tekrar bir araya gelebilecek miyim?”
“İnsanlar savaşmayı bırakacak mı?”
“Kabul göreceğim bir yer olacak mı?”
“Çocuklarıma güvenli bir gelecek sunabileceğim bir yer var mı?”

fortunetelling1
Tüm bu sorularla karşılaşmanızın ardından, yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz: “ELBETTE GELECEĞİNİZİ TAHMİN EDEMEYİZ! Fakat 60 milyon mülteci her gün bir gelecekleri olup olmayacağını sorguluyor. Dikkatinizi çekebilmek için sahte bir Google arayüzü hazırladık çünkü görünüşe göre kendi geleceğinizle oldukça meşguldünüz. Lütfen onların geleceğini düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Bu projeyle farkındalık yaratmak istiyoruz. Tüm Avrupa’yı ilgilendiren bu problem için yapıcı ve siyasi çözümler üretmeliyiz. Lütfen zamanınızı, paranızı ya da sevginizi bağışlamaktan ve dünyayla paylaşmaktan çekinmeyin.”

fortunetelling2 Sayfada kaldığınız süre boyunca ilerleyen sayacı görebiliyorsunuz. Neredeyse her saniye bir mülteci Avrupa’ya giriş yapıyor.

Sayfanın üst kısmında fotoğraf ve video linkleri yer alırken, yardım etmek ve bu kampanyayı paylaşmak isteyenler için Facebook ve Twitter linkleri de bulunuyor.