Okuma süresi: 3 dakika

İngiltere – Almanya ortak yapımı olan ve NetFlix’ten çıkan “Mute” biz de Sessiz Kahraman olarak gösterime girdi. Ana karakterimiz Leo’nun geleneksel hayat sürdüren bir “Amiş” olması da filme ayrı bir bakış açısı katmış.

“Film kısaca yakın gelecekte geçen hikayede Leo, Berlin’de yaşayan bir barmendir aynı zamanda bir Amiş. Çocukluğunda geçirdiği bir kaza yüzünden konuşma yetisini kaybetmiştir. Filmin başında geçer, annesi hastaneden çocuğu alır ve onu “Tanrı” iyileştirecek der. Tanrı’nın başka birisinin ellerinden şifa vereceğine inanmaz. Leo büyür sevgilisi Naadirah’a aşık olmuş halde karşımıza çıkar. Sevgilisi bir gün hiçbir iz bırakmadan kaybolur ve Leo’nun arayışları onu şehrin perişan haldeki bölgelerine götürür. Leo’nun elindeki tek ipucu tanıştığı iki cerrahtır ve sevgilisini bulmak için bu yeraltı dünyasından iki kişiyi haklaması gerekir”

Altered Carbon’da beyni yanan dijital sinema aşığı bilimkurgu tayfası ve ağırlıklı eril halk, neon renklerde film isteriz reyiz mesajlarını “sisteme” fazla vermişler ki “NetFlix”te yer bulmuş. Havucu takip eden varlık misali sci-fi nereye ben oraya diyen benlik, en son Mute ile buluşturdu beni. Bilim kurgulandığı kısım uçan arabalar ve gelişmiş bir iletişim ağı. Cyber Punktan gelen cinsel kareler de var elbet, çeşitli fanteziler ve robot ağırlıklı bir seçki olmuş. Robot kısmı için zihinde otomatik imajinasyon yapmasın, orayı boş bırakın, zihin pek boş bırakmayı sevmez bilirim o yüzden de aşağıdaki görseli ekliyorum.

Yakın gelecek tasvirlerinde ve özellikle de Altered Carbonla görselleşen farklı (?) cinsel yönelimlerin filmlerdeki bu şekliyle ifadesi biraz yetersiz kalıyor. Tabii ki filmin çekilmesinin amacı o cinsel ifadeyi anlatmak değil ama, öyle bir gelecekte öyle bir fiziksel tatmin arayışında olmak hele hele fiziğin iyice değiştiği, organların ve estetiğin iyice sentetik hale geldiği bir yaşam realitesinde cinselliği fizikselliğe bu kadar bağlamakla yönetmen abiler bize ne diyor? Zaten illüzyonu şu anda en gerçek kılan şeylerden birisi de bu enerji ya da ilk iki çakranın işleri. Gelecekteki olası partnerinin birçok yeri değişmiş ve sentetik hale gelmişse, iletişim/ifade etme şekli üst seviyede dijitalleşmişse, bedene bu bağlılık nedir? Sanal has mekanları yaratılsın da bedenler üstü yazalımlarla sanal gerçeklik bağlansın diye demiyorum. Sadece insanın egosunun madde üzerinde yarattığı bu değişiklik ve o egoyu doyurmak için kendisini başkalaştırdığı hal, ilerde ne bu hale mi döner abi diyorum. Çünkü egoyu ıslah etmezsek, egonun madde üzerindeki tatmin aracı böyle olmazmış gibi geliyor.

Bu kadar ego lafından sonra, biraz daha filme dönelim. NetFlix’teki makyajcıları ve kostümcüleri kutluyorum. Atmosferi güzel veriyorlar ve Eril dünyasına iyi pompalıyorlar ürünlerini. Zihinlerimizde başlayan ” başka ” tatmin şekilleri ağzımızın suyunu akıtıp bunu düşüncesel olarak partnelerimize yansıtırken öyle bir şey olmadığını da biliyoruz bir yandan. Karşılaştırmalı gerçeklikte ne kadar senin ihtiyacını karşılar onu bilemiyorum. Leo bizim aslan. Amiş gücü patlamış adamda. Çalıştığı barı kendi yonttuğu bir sopa ile basıyor ve çata pata giriyor mekana, Kaktüs yani aradığı hekimin pasaportlarını alıyor ve sevgilisini aramaya devam ediyor.

Spolier vermeyim, tadı kaçabilir, sci-fi ağırlığından ziyade duygusala bağlayan tepkiler olabiliyor mekanda. Draması ve gizemi de var. Bir gizem var yani. Yavaş yavaş açılıyor sistem. NetFlix kalitesi var. Görsel izlenim veriyor, duygusallık da var. İzlenim zenginliği verebilir. İzleyin derim.

Alıntıbeyazperde.com | imdb.com | Kapak Görseli |