Hayvanlara yardım etmek amacıyla şarkı sözleri yazan Michael Harren’le tanışın. Michael Harren hem müziği hem de hayvanları seviyor.

Michael Harren solo performansı The Animal ile tura çıkan bir müzisyen. Besteci, hikâye anlatıcısı ve yaşadığı yerde yani Montague’de çiftlik hayvanları sığınağındayken kendi yazmış olduğu gösterisiyle de bir müzisyen.

Gösteri, çiftlikte geçirdiği zamanların hikâyeleriyle, Harren’in hayatındaki önemli hayvanların birleşiminden ve başına gelen aktivist ve kurtarma deneyimlerinden oluşuyor. Tüm bunlar orijinal elektro akustik müzik ile iç içe geçmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.

The Animal Show (Hayvan Gösterisi) bu yaz tura çıkıyor ve Los Angeles, Portland ve Berkeley gibi şehirlere gidiyor.

Michael’i yakalayıp önemli işini konuşmaktan mutlu oldum.

İnsanlar senin gösterilerinden birine geldiklerinde ne bekleyebilirler?

Tamamen benzersiz bir gösteri oluşturdum, bazen eğlenceli, bazen yürek burkan, bazen de geren. Tüm dünya üzerinde benim etkilendiğim isimler: Laurie Anderson, Olafur Arnalds, Peter Gabriel, David Sedaris, hatta Louis C.K..

Gerçekten gösterimin nasıl bir şey olduğunu tanımlamak biraz zor, düşünün ki bütün bu sanatçıların gayri meşru çocuğu, iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Bu benzersiz turu nasıl oluşturdun?

Woodstock Hayvan Sığınağında Şükran Gününe katıldığımda gösteri ve ilk oluşum fikri geldi aklıma. Kurtarılmış hayvanlarla ve onların hikayeleriyle etkileşimde bulunma hem de kendi hikayemi yazma fikrini çok sevdim.

Tamerlaine bu projeyle mükemmel bir yer haline gelecek. New York’ta gösteriyi sergiledikten sonar fark ettim ki bu gösteri özellikle hayvanları savunmak için en etkili yol ve böylece yola koyulmaya karar verdim. Bakalım başka sığınaklarda başka maceraları görelim.

Bu zamana kadar olan turlarda en çok neyden keyif aldın?

Bağımsız olmanın nasıl bir şey olduğunu çözerken gerçekten çok güzel zaman geçirdim. Şuan da arabamda ihtiyaç duyduğum her şey var, gösteri için müzik seti, sığınakların belgeleri için ses ve video seti ve tabi yol için vegan atıştırmalıklar.

New York’ta araba kullanmıyorum, metrodan ziyade yerin üzerinde seyahat etmek gerçekten hoş bir değişiklik oldu benim için.

Turunda nerede duracaksın?                           

Büyük bir kalabalığa sergilediğim gösteri olan Houston’da durdum!

Gelecek durak Los Angeles, sonra Berkeley ve Portland. Gösteriler arasında, hayvan sığınaklarını ziyaret edip oralarda gönüllü oluyorum. Son zamanlarda  Teksas Alvin’de ki The Chicken Rescue’dayım.Harren sonunda sanatsal amacına ulaşıyor olduğunu söylüyor.

Ayrıca Planet Rehab’da,Animal Place’de,Hayvanları koruma ve eğitme merkezinde ve yeni dünya Sığınak kuruluşunda zaman geçiriyorum.

Müziğe başlaman için sana ne ilham verdi?

Müziği hep sevdim ve erken zamanda keşfettim ki kelimelerle tam olarak ifade edemeyeceğimiz şeyler için müzik bir iletişim yolu.

En bilinen şarkınız nedir?

İnsanlar gerçekten Go. şarkısını sevdi, benim ilk gösterim Tentative Armor’dan beri. Gerçekten çok az şarkım var bu yüzden içlerinden birini seçmek zor değil.

Senin favorin var mı ?

Go. benimde favorim diyebilirim. Gerçekten o şarkıyı seviyorum ve sanki başka bir yerden gelmiş gibi hissettiriyor. Sanki ben yazarken hiç bir şey yapmamışım bir günde belirivermiş gibi.

İlhamı nereden buldun?

Son zamanlarda kurtarılmış hayvanlarla olan kişisel deneyimlerimi paylaşarak insanlara direk yoldan ya da beklenmedik bir yoldan ulaşma potansiyeline sahip olduğunu fark ettim ve bu bana ilham verdi.

Hayatlarını tutkularına adamış olan diğer bağımsız sanatçı ve aktivistlerden ilham aldım, onların hayatlarını gözler önüne sermeleri benimde böyle bir risk alabileceğimi hatırlatıyor.

Hikayelerinden hangisini anlatmak daha çok hoşuna gidiyor?

Köğeğim Corky’nin hikayesini anlatmayı seviyorum. Ailem alkolik olduğu zaman beni yalnız bir çocuk olarak gördü o.

Daima kalbimde özel bir yeri olacak ve bu hikayeyi anlatırken ağlamadan durabileceğimi düşünemiyorum.

Müziğinin nasıl algılanmasını istersin?

Hikayelerimin, müziğimin insanlara dokunmasını ve onlara yaşadıkları her neyse yalnız olmadıklarını hissettirmek isterim.

Ufukta hangi sanatsal projeler var?

Turdan sonra, gösteriye yeniden çalışacağım ve onu bir kitap yada albüme dönüştüreceğim.

Benim canım arkadaşım ve ortağım luke kurtis (not: bilinçli olarak küçük harfle yazılmıştır) kitabı tasarlıyor olacak. Çünkü işim hikaye anlatmak olduğu kadar müzikle de ilgili, ortaya çıkacak ürün bu şekilde mükemmel ahenge uyarak meydana gelecek.

Bir sanatçı olarak en çok neyi başarmak istersin?

Bunu başarıyorum ve söylemekten çok heyecan duyuyorum. İstediğim tarz işleri yapıyorum ve işimi finansal olarak sürdürebilmek için yeteri kadar dinleyici toplamak üzereyim.

Bence bu benim nihai amacım; yaptığım işe insan bulmak, yazmak, sergilemek, etkinlik yapmak benim ana hedeflerim olabilir.

Tüm tarihler, yerler ve Michael Harren’nin The Animal Show için bilet bilgileri MichaelHarren.com da ‘‘tur’’ bölümü altında bulunuyor. Michael Harren’i Twitter, Facebook, ve YouTube’tan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Plant Based News