Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlığın Ay’a attığı adımdan bu yana yaklaşık 50 yıl geçti. O günden beri uzay araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bir yandan yeni teknolojilerle daha rahat yaşam ortamları hazırlanırken, bir yandan da uzak gezegenler, yeni yıldızlar keşfediliyor. Günümüzde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda sürekli yaşayan astronotlar mevcut.

Geçen ay içinde NASA’nın uzayda yaşam konulu yarışmasını kazanan 3B yapılar haberinden sonra şimdi de NASA, açıkladığı “Mars’a kalıcı insan yollama” planlarının detaylarıyla gündemde. Yayınlanan 36 sayfalık rapor, ihtiyaç duyulacak olan teknoloji ve alt yapıyı açıklıyor. Planlar; Dünya’dan bağımsız yaşamı hedefliyor, yani hedeflenen sadece gidip dönmek değil, orada dünyadan bağımsız yaşayabilmek ve kalıcı olabilmek.

EXOMARS ROVER

NASA’ya göre Mars’a yolculuk üç temel aşama içeriyor: Birinci aşama Dünya’ya Bağımlı Keşif”, Uluslararası Uzay İstasyonu Araştırmaları’na odaklı bir çalışma. Bu kısım 3B yazıcılar, yaşam destek sistemleri gibi test edilecek teknolojileri içeriyor. Bu amaçla geçirilecek ilk yıl büyük önem arz ediyor. Ardından “İspatlama Zemini” aşaması. Bu aşamada Dünya altındaki yörüngede çeşitli testlerin yapılması sözkonusu. NASA hâlihazırda insanları Mars’a taşıyacak büyük bir roket inşa ediyor. Bu iki aşamanın 2020 yılı sonunda yapılmış olması bekleniyor. Son aşama Dünya’dan Bağımsızlık”.

Bu işlemlerin zamanlaması tam olarak kesinleşmemiş olsa da 2030’larda Mars’a ulaşmadan önce insanların Mars yörüngesindeki uydulara; Phobos ve Deimos’a ulaştırması planlanıyor. Rapor, Mars’ta insanlar sayesinde bilim ve teknolojide büyük yollar kat edilebileceğine dikkat çekiyor. Bu projenin diğer ülkelerle birlikte yapılacak ortak çalışmalarla yapılacağı da vurguluyor. Son aşamada katılması beklenen ülkeler: Rusya, Japonya, Hindistan ve belki Çin. Anlaşılan 2040’larda bazıları için Mars’ta buluşmak için sözleşmek gayet gerçekçi olabilecek…

Mars'ta yaşam 3

NASA söz konusu projenin geliştirilmesine yıllık 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırıyor. Bazıları bu projeye oldukça şüpheci yaklaşsa da NASA çalışmaları konusunda oldukça ciddi. Belki de sandığımızdan daha yakın bir zamanda, büyük uzay gemileri, uzaydaki yaşam alanları, uzay kapsülleri günlük konuşma konuları olacak.

Dünya’ya yaptıklarımıza bakınca “Kendini kolla sevgili Mars, insanlar yolda!” demek geliyor insanın içinden…

Kaynak: Elite Daily, Telegraph, IFL Science