Okuma süresi: 3 dakika

Farklı ırklardan kişilerin evlenmeleri ve aşkları Birleşik Devletler’in yasaları önünde yaklaşık yarım asırdır kanunen geçerli. Ama Arkansaslı fotoğrafçı Donna Pinckley’nin portrelerine baktığımızda, Amerikan toplumunun farklı ırklardan oluşan çiftleri kabul etmesi ve onları hoş görmesinden öte, bu şekilde oluşan pek çok ailenin günlük hayatlarına sorun teşkil eden ırkçılık seviyesi anlayışının hâlâ eksik olduğunu söylemek pek de yanlış değil.

Sticks and Stones (Yaralamak) serisi için Pinckley, kendi eyaleti ve Missisippi, Tennessee, Louisiana gibi güney eyaletlerinden yaş aralığı olmaksızın pek çok çifti fotoğraflayıp, onlara yapılan nefret dolu yorumları fotoğrafların altına el yazısı ile yazıyor

O saçlar gürleşmedikçe onu bu eve getirme!

Sticks and Stones 1

Profesör ve fotoğrafçı Pinckley, kariyerinin çoğunu çocuk gruplarını izleyip, onların ergenliğe geçiş evresine tanık olarak, hikâyelerini dinleyerek geçirmiştir. Sticks and Stones serisinin de ana konusu bu gençlerin arasından bir çiftin öyküsü ile filizleniyor: Çifti fotoğrafladıktan sonra, sevgilisi Afro-Amerikalı olan genç bir kızın annesiyle sohbet ediyor ve kızın annesi, kızının arkadaş grubu tarafından nasıl ayrımcılığa uğradığını ve küçümsendiğini ona anlatıyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu neslin de tıpkı diğerlerinde olduğu gibi önyargılı ve bilinçsiz olduğunu gören fotoğrafçı, benzer durumda olan diğer çiftlerin başa çıktıkları olayları aktarabilmeleri için onlara yardım etme yoluna koyuluyor.

İşe koyulduktan sonra Pickley’nin projesinin adını duyuruyor ve Pinckley bu projeye katılmak isteyen kişiler buluyor. Bu kişilerin pek çoğu katılım davetine olumsuz yanıt verse de, büyük bir çoğunluk fotoğrafçıyla rahat iletişim kuruyorlar ve ilişkilerinde yaşadıkları en büyük zorlukları ona anlatmakta bir sakınca görmüyorlar. Sticks and Stones serisi, görünenin aksine çiftlerin başkaları tarafından maruz kaldıkları “zor anları” anlatmıyor, bizlere her şeyden çok bu ilişkilerin başkahramanlarının kararlılığını ve gerçek aşkın cesaretini gösteriyor. Pinckley, her şeyden de öte aşkı ve bu çiftlerin ebedi bağlılıklarını fotoğraflayabilmiş olmayı umduğunu söylüyor ve bu portrelerin fotoğraflanan çiftlerin kurduğu ilişkileri, diğerleri ne kadar onları ayırmaya çalışsa da devam eden o güçlü bağları destekleyip takdir etmek için çektiğini belirtiyor.

Siyahi kadınlardan hoşlanmıyor musun yoksa?

Sticks and Stones 2

Dışarıda bir sürü siyahi kız var

Sticks and Stones 3

Sütlü çikolata seviyorsun demek

Sticks and Stones 5

Bu evde siyahi bir kadınla beyaz bir erkeğin yaşadığını söylemiştim!

Sticks and Stones 6

İğrenç görünüyorlar

Sticks and Stones 4

Neden onunlasın ki?

Sticks and Stones 7

Kendi ırkından biriyle çıksan daha iyi olmaz mıydı?

Sticks and Stones 8

Eminim aileleriniz sizinle gurur duyuyordur

Sticks and Stones 9

Senden tek istediği bir yeşil kart

Sticks and Stones 11

Bundan sonra sana hiçbir erkek dönüp bakmaz

Sticks and Stones 12

Güzelim siyahi erkeklerimizden birisini kapmış olan sana da bak

Sticks and Stones 13

Biz güneyliyiz, onu ailemizin yanına getirmeyi aklından bile geçirme

Sticks and Stones 14

Kaynak: Feature Shoot