Nazan Aşkalli’ye göre yolculuk dediğin, modern dünyanın vahşiliğine karşı direnen ruhları dünyanın dört yanında arama serüveni… Zambaktan Bir Masal, Aşkalli’nin çöllerden kumsallara, okyanuslardan dağların yalnızlığına, tapınaklarda yakılan mumların arasından geçerek “yeryüzüne yoldaş olsun diye” yazdığı bir kitap. Öyle büyülü ki, elinize aldığınızda hissediyorsunuz yazarın dünyanın dört yanında aradığı direnen ruhları.

Kitabın yolculuğu Hindistan’da başlıyor, Afrika’ya uzanıyor sonra objektifler. Bölge insanından envai çeşit hayvana, bitki örtüsünün şahaneliğinden yazarın masalsı anlatımına bu kitap gerçekten bir harika!

Bazı bazı şiirler de yer alıyor Zambaktan Bir Masal‘da. Yazar Aşkalli zaten kitabının tamamında masalsı bir anlatımı seçmiş. Belki de yalnızca hayvan hapishanelerinden tanık olduğumuz hayvan fotoğrafları ve sadece belgesellerden tanıdığımız yerli insanların yaşantılarına tanıklık etmek eğlenceli ve bir o kadar da özendirici.

Hem hikâyeler anlatıyor bize bu kitap farklı kıtalardan hem de serüvene ortak ediyor bizleri tadını damağımızda bırakarak.

Alıp okumak isterseniz Zambaktan Bir Masal Mona Yayınları’ndan çıktı. Kendini oluşturan 167 sayfanın her biri adeta bir kartpostal, altını çizerek okumayı sevenlere ise bir kötü haberim var: O kadar güzeller ki hiçbir sayfasına kıyamayacaksınız…

zambaktan bir masal 1
Zambaktan Bir Masal‘dan bir kare.

Gökyüzünü yaksam*

Virungalı çocuğun heyecanıyla koşsam
Ne dinmeyen yağmur umrumda
Ne bacağımı yırtan dikenler
Yanardağların eteğinde üşünür mü?
Yaksam gökyüzünü lavları kışkırtıp
Kızıllıkla aydınlansa karanlıktaki köyler
Korkmadan dışarı çıksalar saz kulübelerden
Ürküten geceden kurşun sesleri kaybolsa
Sen gelsen gökyüzünden sonra
Kanatların alev alev
Bir daha kül olmasan
Virungalı çocuğun önü sıra koşsak böyle işte…

*Kitaptan bir şiir…