Dünyada en çok boykot edilen dört küresel şirketten biri olan Nestle, sıklıkla çocuk işçi çalıştırmakla itham ediliyor. Nestle, 2001 yılında kakao endüstrisinde çocuk emeğini sona erdirme vaadinde bulunulan uluslararası protokole imza atmıştı.

10 yıl sonra yapılan araştırmadaki rakam durumun ciddiyetini anlaşılabilir kılması açısından kanıt niteliğinde.

2011 yılında Tulane Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Batı Afrika’da 1 milyon 800 bini aşkın çocuğun kakao sektöründe çalıştırıldığı sonucuna varıldı. Bunun üzerine geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de faaliyet gösteren bağımsız denetçi kuruluş Adil Emek Birliği, Nestle üreticileri için yönetmelik hazırladı.

Çocuk işçiler, çalışma saatleri, işçi sağlığı konusunda koşullar getiren yönetmelik, üretim sürecinde “ciddi hak ihlallerinin” yaşandığının dikkatini çekti.

Bugünlerde Nestle’nin suç tarihine bir yenisi daha eklendi. BirGün gazetesinin haberine göre, dünyadaki kakao üretiminin neredeyse yarısının yapıldığı Fildişi Sahili’nde kakao toplamak için çocuk köleler kullanmakla suçlanan kuruluş, ABD’de mahkeme karşına çıkmaya hazırlanıyor. Davacılar, şirketin ucuz kakao satın alabilmek için çiftçilere maddi destek sağladığını iddia ediyor.

Kaynak: Avegkon, Euro News