İstanbul’daki tarihi surlar dibinde bulunan ve geçmişi bin 500 yıl önceye dayanan Yedikule Bostanları‘na iş makineleriyle girildi.

2013 Temmuz ayından bu yana molozlarla örtülü bir şekilde tutulan Yedikule Bostanları’na bu sabah 11.00 sırasında İBB’nin iş makineleri girdi. Geçmişinde Osmanlı saraylarına sebze yetiştiren ve kentsel tarımın en eski örneklerinden Yedikule Bostanları şimdilerde ranta kurban ediliyor.

Her yıl Marul Bayramı’nın ve son iki yıldır Toprak Ana Günü‘nün de kutlandığı Yedikule Bostanları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelen yıkım çalışmalarının konuşulmasıyla bostandaki işletmecilere mart ayına kadar izin verilse de sabah saatlerindeki habersiz yıkım işlemleri, büyük bir tepkiyle karşılandı.

soL’un haberine göre 1992 yılından beri Sur dibinde tarım yaptığını söyleyen bostan işletmecisi İsmail Karaca yıkıma yıkımla ilgili şunları söyledi: 

Yedikule Bostanları 2
Tarihi kentsel tarım alanı Yedikule Bostanları’nda yıkım başladı.

“1992 yılından beri burada 4 dönümlük alanda sebze meyve yetiştiriyoruz. Hiçbir borcum yok. Düzenli olarak kira ücretimi ödedim. Bu sabah yıkım ekipleri hiçbir yazılı karar göstermeden barakalarımızı yıkmaya başladı. Yıkım sonrası binlerce liralık çapa makinalarımız dışarı da kaldı. Ben ve ailem bu barakalarda yaşayıp bostanla ilgileniyorduk. Barakaların yıkılmasıyla dışarıda kaldık. Kış ortasında ne yapacağız.”

Başlık Fotoğrafı: Atlas Dergisi

Hazırlayan: Burak Avşar