Okuma süresi: 2 dakika

Şehir, Güney Bronx’ta yer alan Joyce Kilmer Parkı’na bir milyonuncu ağacını dikecek. 8 yaşında, 25 fit (yaklaşık 7,5 metre) uzunluğunda ve 6 bin 500 pound (3 ton) ağırlığındaki bu karaağaç New York için öyle önemli ki şehrin Belediye Başkanı Bill de Basio ve Eski Başkan Michael R. Bloomberg de ağaç dikiminde olacak.

Bu dikim aslında 2007’de kurulan Million Trees NYC adına bir girişimin parçası. New York Restorasyon Projesi ve şehrin yaptığı bir antlaşmayla şehirde 2017 yılına kadar şehre bir milyon ağaç dikilmesi planlanmıştı. Görünüşe göre programın iki yıl önündeler. Bu kampanya sayesinde şehirdeki ağaç nüfusu yüzde 20 artmış.

Milyon Ağaç New York 2

Belediye Başkanı de Blasio bir açıklamada “Bu ağaçların her biri şehri daha iyiye ve güzele götürme çabalarımızı sembolize ediyor. Bir milyonuncu ağaç da New York için birlikte çalıştığımızda neler yapabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Proje kapsamındaki ağaçların çoğu bitki örtüsü zayıf olan ve kendi bütçeleriyle ağaçlandırma yapamayacak mahallelere dikilmiş.

Denise Hoffman Brandt, New York Şehir Üniversitesi Mimari ve Peyzaj Bölümü Program Direktörü, New York Times’a “Ağaçlar çok şey yapar. Ağaçlar gölge yaratır. Böylece güneş asfaltı aşırı ısıtamaz. Ayrıca büyük ağaçlar karbon emilimde önemli rol oynar” diyerek projenin önemini vurguladı.

Milyon Ağaç New York 3

Bu projeden önce Birleşik Devletler Orman Müdürlüğü New York’ta ağaç gölgesinin yüzde 24 olduğunu belirtmiş. Bilim insanları kentsel alanlarda bu oranın en az yüzde 30 olması gerektiğini söylüyor. New York bu proje sayesinde ulaşması gereken seviyeyi aştı bile!

Kampanyayı başarılı bulan kongre üyesi Mark D. Levin’in New York Times’a yaptığı açıklama şöyle: “Artık bir de ‘Bir Ağaç Sev’ gibi bir kampanya başlatmalıyız, böylece şehir sakinleri dikilen bu ağaçları korumalı.”

Ağaç dikimi 21 Ekim’de yapılacaktı, ancak Millon Trees NYC töreni ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak: Ecorazzi