“Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitingine koyulan yasağa karşı nükleer karşıtları ve yaşam savunucuları bugün saat 13.00’te İstanbul Beşiktaş’ta protesto gerçekleştirdi.
Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Çernobil’in 32. ve Fukuşima’nın 7. yılı nedeniyle bugün, 22 Nisan Pazar günü düzenlenecek olan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitinginin İçişleri Bakanlığı talimatıyla, OHAL koşulları gerekçe gösterilerek yasaklanmasının ardından nükleer karşıtları ve yaşam savunucuları Beşiktaş’ta Kartal Heykeli önünde buluştu. Gerçekleştirilen basın açıklamasında İstanbul NKP adına Fatoş Sezer konuştu. Basın açıklamasında ayrıca İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve NKP üyesi, enerji analisti Özgür Gürbüz de konuştu.
Basın açıklamasında “Cerattape’den Kuzey Ormanları’na, Fatsa’dan Alakır’a, Munzur’dan Fırtına’ya, Çanakkale’den Bartın’a doğa ve yaşam alanlarımızı tehdit eden uygulamalara, yaşam alanlarımızı, kamusal alanları şirketlere peşkeş çekmek için çıkarılmak istenilen yasalara, Çernobil’in 32. yılında, “enerji ve kalkınma” yalanına, doğanın talanına izin vermeyeceğiz. Tüm haklılığımızdan aldığımız güçle, Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleer güç santrallarına izin vermeyeceğiz.” dendi.