29. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteğinde 30’ar bin liralık ödüle değer görülen projeler açıklandı.

Desteğe başvuran 75 proje arasından Emine Yıldırım, Zeynep Ünal ve Özgür Yaren’den oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu 10 proje ön elemeyi geçti. Yönetmen ve senarist İlksen Başarır, yapımcı Emre Oskay ile yönetmen ve yapımcı Tunç Şahin’den oluşan seçici kurul proje sahipleriyle toplantılar yaptı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği sahipleri, Büyülü Fener Kızılay sinemasında gerçekleştirilen kokteylde açıklandı. Mehmet Emin Timur’un “Cemal” ve Sertaç Yıldız ile Çiğdem Mazlum’un “Kayıp” adlı projelerine toplam 60.000 TL destek verildi.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Ödülleri Jüri Gerekçeleri:

Cemal, yönetmen: Mehmet Emin Timur

Yaşanmış bir hikâyeden yola çıkarak ilginç karakterleri ve merak uyandırıcı olay örgüsüyle pozitif ve umut veren evrensel hikâyesini yerel bir dille anlatma başarısını gösteren “Cemal” projesine verilmiştir.

Kayıp, yönetmen: Sertaç Yıldız, Çiğdem Mazlum

Savaş sonrası, bir kadının haya]a kalma mücadelesini gerçekçi ve katmanlı bir anlatımla hikâyenin sınırlarını kent yaşamına bir kadının gözünden bakarak genişleten ve bunu samimi bir dille anlatan “Kayıp” projesine verilmiştir.