ODTÜ’de gerçekleşen mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret”ten soruşturma açılan üç ODTÜ’lü gözaltına alındı. Polisin ayrıca üç öğrencinin daha evine gittiği öğrenildi.

Dün (6 Temmuz) ODTÜ’de mezuniyet töreni gerçekleşti. Her sene Türkiye’nin siyasal gündemine pankartlarıyla sözlerini söyleyen ODTÜ’lülerin gündeminde bu sefer genel olarak 24 Haziran seçimleri ile çocuk istismarı ve cinayetleri vardı.

Dünkü mezuniyet törenin hayvan karikatürü olan ve “Artık Tayyipler alemi” yazılı pankart taşıyan ODTÜ’lülere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açtı. Üç ODTÜ’lü soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Ayrıca polisin, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” yazılı pankart açan öğrencilerden üçünün evine gittiği fakat öğrencileri evde bulamadığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Maliye Başmüfettişi hedef gösterdi

Gözaltı öncesinde 2010’da Cumhurbaşkanlığı Maliye Başmüfettişliğine atanan Tamer Aksoy, ODTÜ’lülerin taşıdığı pankartı olduğu bir fotoğrafla “Bu kadar özgürlük fazla” yazan bir tweette İçişleri Bakanlığı’nın resmi hesabını etiketlemesi ise dikkat çekti.

Alıntı: Sendika.org