Ana SayfaYeşilVeganlıkAnne ben vegan oldum!

Anne ben vegan oldum!

-

Son zamanlarda büyüyen hayvansal ürün tüketiminin karşısında azımsanmayacak sayıda vegan diyetini benimseyen insan var. Peki neden insanlar bu popüler sağlık diyetini uyguluyorlar?

Yapılan araştırmalara göre veganlar her canlının yaşam hakkının savunucusu olmasının yanı sıra iklim değişikliklerini engellemek, obezite, diyabet, kanser gibi yaşam kalitesini düşüren hastalıklara yakalanmamak, dünyayı korumak ve yaşam standartlarının sürdürülebilirliğini sağlamak, daha pozitif hissedebilmek için bu beslenme şeklini uyguluyorlar.

Peki hayvansal ürün tüketmeyerek yaşam hakkına saygı dışında nasıl dünyayı kurtarabilirler?

Yapılan araştırmalara göre sığır eti tüketimi kaynaklı, hayvanlara besin tedarik edilmesi ve alan açılabilmesi için Brezilya’da yağmur ormanlarının %80’i yok edildi. 36.000 kilo et üretimi için 1800 hektar toprak gerekiyor. Sıradan bir Amerikalı yılda 95 kilo et tüketiyor. Bunun tamamı ot ile beslenen sığır olsa sadece 1 Amerikalı yerine 382 kişi beslenebilirdi.

Dünyada kuraklık önemli bir problem haline geldi. Peki hayvansal ürün tüketmeyerek nasıl bu konuda çevreci davranıyorlar? İnsan nüfusu her gün 19.6 milyar litre su tüketirken dünyadaki 1.5 milyon inek her gün 170 milyar litre su içmektedir. Çoğu kişi bunun artan nüfus ile ilgili bir problem olduğunu düşünürken veganlar bu problemin hayvan yiyen insan nüfusu ile ilgili bir problem olduğunu savunuyor.

Veganlara en sık sorulan sorulardan biri olan bitkilerin de canlı olduğu ve yemenin yaşam haklarını savunma görüşüne aykırı olduğu sorusudur. Bu sorunun cevabı ise bitkilerin sinir sistemlerinin olmayışıdır. Meyve veren ağacın meyvesi koparıldıktan sonra yerine tekrar gelebilirken, sinir sistemi sayesinde acı hisseden hayvanlar için aynı süreklilik söz konusu değildir.

Gerek sağlık gerek yaşam hakları gerek çevrecilik ile ilgili sebeplerden dolayı vegan olan insanların sayısı giderek artmaktadır. Natalie Portman, Leonardo DiCaprio, Bill Clinton, Zülfü Livaneli de vegan ünlülerden.

Kaynak: Food (documentary), Robert Kenner, Cowspriacy: The Sustainability Secret -Kip Andersen

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol