Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikODTÜ öğrencilerinden kampüste bisiklet paylaşım projesi

ODTÜ öğrencilerinden kampüste bisiklet paylaşım projesi

-

Dünyanın pek çok kentinde başarıyla uygulanan bisiklet paylaşım projelerinin bir yenisi şimdilerde ODTÜ öğrencileri tarafından başlatılmaya çalışılıyor.

ODTÜ öğrencilerinin Change.org üzerinden başlattığı kampanyanın muhattabı ODTÜ yönetimi. Projenin başarıya ulaşması durumunda, kampüs içi ulaşımda kolaylık ve sürdürülebilirlik sağlanması hedefleniyor.

“Campus Bike Sharing” ismiyle başlatılan projede, öğrenciler 5 adet güneş enerjili bisiklet istasyonu kurmayı hedefliyor. Her bir istasyonda 15 bisiklet için yer bulunacak projenin ilk hedefi 50 adet bisiklet. Bu sayede öğrenciler otostop çekmek ya da otobüs kullanmak zorunda kalmayacaklar. 

ODTÜ Bisiklet
Fotoğraf, ODTÜ’nün internet sitesinden alınmıştır.

Kalkış noktasından alınan bisiklet ile varış noktasına kadar kullanılacak bisikletler yalnızca kampüs içinde kullanılacak. Ayrıca Wi-Fi bağlantısı barındıracak istasyonlarda kullanılan bisikletin ücreti kredi kartlarından karşılanacak. Ücret ise bisiklet kullanan kişinin ne kadar süre kullandığına bağlı.

Change.org üzerinden kampanyayı başlatan öğrenciler, projenin bir sürdürülebilir enerji projesi olduğunu belirtirken Türkiye’de bisiklet kullanım oranını arttırmayı umut ettiklerini söylüyorlar.

Fransa'da uygulanan büyük kapsamlı bisiklet paylaşım projesi Velib
Fransa’da uygulanan büyük ölçekli bisiklet paylaşım projesi Velib

Hırsızlık oranının oldukça yüksek olduğu Türkiye’de böyle bir projenin nasıl uygulanacağı da sorulan sorular arasında. Ancak öğrenciler bu sorunu her istasyonda yarı/tam zamanlı çalışacak 2 öğrencinin kontrolü ile çözüleceğini belirtmiş.

Projenin maddi ihtiyacının sponsorlar tarafından giderileceğini belirten ekip, istasyonların bulunacağı yerleri ise şöyle belirtmişler: A1 Kapısı, A4 Kapısı, Çarşı ya da Kütüphane, Mühendislik Fakültesi ve A7 Kapısı.

Proje şimdilik bitmiş gözüküyor, ancak ODTÜ yönetiminin iznine bağlı. Bu yüzden Change.org üzerinden açılmış kampanyada bir imza atarak bu projeye destek verebilirsiniz.

Kampanyaya destek olmak için buraya tıklayınız.

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol