Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın pek çok kentinde başarıyla uygulanan bisiklet paylaşım projelerinin bir yenisi şimdilerde ODTÜ öğrencileri tarafından başlatılmaya çalışılıyor.

ODTÜ öğrencilerinin Change.org üzerinden başlattığı kampanyanın muhattabı ODTÜ yönetimi. Projenin başarıya ulaşması durumunda, kampüs içi ulaşımda kolaylık ve sürdürülebilirlik sağlanması hedefleniyor.

“Campus Bike Sharing” ismiyle başlatılan projede, öğrenciler 5 adet güneş enerjili bisiklet istasyonu kurmayı hedefliyor. Her bir istasyonda 15 bisiklet için yer bulunacak projenin ilk hedefi 50 adet bisiklet. Bu sayede öğrenciler otostop çekmek ya da otobüs kullanmak zorunda kalmayacaklar. 

ODTÜ Bisiklet
Fotoğraf, ODTÜ’nün internet sitesinden alınmıştır.

Kalkış noktasından alınan bisiklet ile varış noktasına kadar kullanılacak bisikletler yalnızca kampüs içinde kullanılacak. Ayrıca Wi-Fi bağlantısı barındıracak istasyonlarda kullanılan bisikletin ücreti kredi kartlarından karşılanacak. Ücret ise bisiklet kullanan kişinin ne kadar süre kullandığına bağlı.

Change.org üzerinden kampanyayı başlatan öğrenciler, projenin bir sürdürülebilir enerji projesi olduğunu belirtirken Türkiye’de bisiklet kullanım oranını arttırmayı umut ettiklerini söylüyorlar.

Fransa'da uygulanan büyük kapsamlı bisiklet paylaşım projesi Velib
Fransa’da uygulanan büyük ölçekli bisiklet paylaşım projesi Velib

Hırsızlık oranının oldukça yüksek olduğu Türkiye’de böyle bir projenin nasıl uygulanacağı da sorulan sorular arasında. Ancak öğrenciler bu sorunu her istasyonda yarı/tam zamanlı çalışacak 2 öğrencinin kontrolü ile çözüleceğini belirtmiş.

Projenin maddi ihtiyacının sponsorlar tarafından giderileceğini belirten ekip, istasyonların bulunacağı yerleri ise şöyle belirtmişler: A1 Kapısı, A4 Kapısı, Çarşı ya da Kütüphane, Mühendislik Fakültesi ve A7 Kapısı.

Proje şimdilik bitmiş gözüküyor, ancak ODTÜ yönetiminin iznine bağlı. Bu yüzden Change.org üzerinden açılmış kampanyada bir imza atarak bu projeye destek verebilirsiniz.

Kampanyaya destek olmak için buraya tıklayınız.

Hazırlayan: Burak Avşar