Yine bir umutsuz insan, yine bir yalama durumu, yine bir iftira. Bunlara alıştık, çünkü burası Türkiye. Ama burası Türkiye adlı kaderimize boyun eğip söylenenlere kulak tıkamak, söyletenleri eleştirisiz bırakmak olmaz tabii ki.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) öğrencileri için “kaymak tabaka çocukları” dedi. Ayrıca ODTÜ arazisine dört tane üniversite sığacağını da söyledi. Zihni betonlaşmış bu siyasi zat, acaba ne demek istedi? 

sefer üstün

Türk Dil Kurumu‘nun internet ortamındaki sözlüğünde kaymak kelimesinin dört anlamı var. İki tanesi hayvansal ürün olan kaymağı nitelerken diğer ikisi bizimle biraz daha bağlantılı. Kaymağın üçüncü anlamı, yağmur ve selden sonra toprağın üzerinde kalan özlü tabaka, son anlamı ise bir şeyin en iyi ve seçkin bölümü

Üstün, “Buradan YÖK’e sesleniyorum. ODTÜ’nün kontenjanlarını arttır, Anadolu evlatları bu üniversiteye girebilsinler. Oraya sadece elit, tuzu kuru, kaymak tabakanın çocukları gelmiş, böyle bir kültür oluşmuş, bu kültürü güya kendilerince bozmak istemiyorlar ama bunun yolu ve yöntemi, oradaki kontenjanların arttırılmasıdır” şeklinde konuşurken iki büyük hata yaptı. Birici hatası ODTÜ’nün öğrenci seçimiyle alakalı. ODTÜ’ye girişlerde elitlik ve mevcut sermaye değil en az liseden mezun olanların girebileceği sınavda kazanılan puanlar belirleyici. Diğer hatası ise kaymak tabakayı yanlış bir benzetme yaparak kullanması. Üstün’ün ne demek istediğini hepimiz bal gibi anladık. Ancak kullanımındaki yanlışlık, yermeye çalışırken bile kendi kendini bitirmesi ikinci ve daha komik hatası. Çünkü ODTÜ’de okuyan öğrenciler gerçekten de bu ülkede yetişmiş kaymak tabaka bireyler. Onlara ihtiyacımız var.

instagram.com/realgrumpycat

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, yabancı dilde eğitim vermek, merkezî bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak, teknokent kurmak, internet bağlantısı gerçekleştirmek gibi ülke çapında birçok ilki gerçekleştiren, ayrıca Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ile yalnızca en üstteki yüzde 3’lük dilimden öğrenci kabul eden gerçek manada kaymak tabaka bir okuldur. 2014’te Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması’nda 85’inci sırada yer alan ODTÜ, bu listede ilk yüze girebilen tek Türkiye’deki tek üniversitedir.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan da “ODTÜ ulusal güvenliği savunacak durumda değildir, orası üniversitedir, bu sorumluluğu BTK’ya devretmelidir” diyerek asli amacı açık etmiş olduCumhuriyet‘te yer alan habere göre, ODTÜ’ye yapılan bu saldırının temelinde “.tr” uzantısı verme hakkının BTK’ye devredilmesi arzusu yatıyor. Yani iktidarın amacı internet kontrolünü bütünüyle ele geçirmek gibi görünüyor.

recep.cim

Elvan’ın talihsiz açıklamalarının pek tabii bir dayanağı var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ODTÜ’de namaz kılan gençlere saldırıyorlar. Böyle bir şey olamaz. Gereği neyse YÖK tarafından yapılmalı. Yönetici kadrolar lafa geldiği zaman ‘özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü. Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bizler de takipçisi olacağız” diyerek ortamı tehditsiz bırakmadı. Ayrıca bunu kimse söylediyse, o adaletsizliğin, hukuksuzluğun, şaşırıp kalmalarımızın ve isyanın ismi oldu aklımızda.

Karalama kampanyalarına da, iktidara yakın durmak için yapılan yağcılıklara da, iktidarın tuhaf laf ve darvanışlarına da alışkınız. Hele ki inşaat aşkı ile -dişimizin arasına sıkışmış maydanoz dahil- tüm yeşilliğin kesilip yıkılıp, yerine bina dikilmesine de alışkınız.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim: DİSK Araştırma Enstitüsü’nün, TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Anketi 2015 Şubat dönemi sonuçlarını değerlendirdiği raporuna göre; Türkiye’de 3 milyon 226 bin işsiz var. İşsizlik oranı yüzde 11,2. Bir yılda üniversiteli işsiz sayısı 169 bin artarak 657 bini buldu

Hatırlatma: ODTÜ’de 15 tane mescid, 1 tane de cami (2 bin kişi kapasiteli) var. Bu tartışmalar ve yeni gündem maddesi, bir grubun 22 Aralık günü basketbol sahasında namaz kılmak istemesi ile oluştu. Tartışmaları alevlendirenlerden biri de “Gerekirse Cizre’ye nasıl giriliyor, Silopi’ye nasıl giriliyor, ODTÜ’ye de girilir” diyen AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal oldu. 

 

ODTÜ Mescid Topluluğu’nun hazırladığı harita