Okuma süresi: < 1 dakika

Uzun zaman önce Crosby, Stills, Nash &Young‘a ait olan “Teach Your Children” parçasının sözlerine “öğrencilerinizin standartların altındaki pop şarkılarıyla büyümelerine izin vermediğinizden ve onlara gerçek eğitim verdiğinizden emin olun” dizelerini ekleyebileceğimiz bir örnek Almanya’da karşımıza çıkıyor.

Lemmchen ilköğretim okulu öğrencileri özellikle 70’li ve 80’li yıllarda vocoder (ses kodlayıcı) ve bilgisayar kullanılarak yaptıkları çalışmalarla kendi türünün öncülerinden olan Kraftwerk grubunun bir klasik haline gelen parçası The Robots (ya da Roboter) parçasını, kartondan yaptıkları robot kostümleri içinde performe ediyorlar. Uluslararası platformda müzik sahnesinde rol gösterdiklerinde soğuk ve yapay oldukları düşünülen Kraftwerk, yıllar içinde çalışmalarında melodilerinin romantik güzelliğini vurguluyor. Şarkının orjinaline aşağıda yer alan video ile kulak kabartabilirsiniz.

İlk defa geçtiğimiz haziran ayında sosyal mecralarda yer almasından sonra büyük yankı bulan, insanın adeta içini ısıtan bu oldukça tatlı ve sevimli robotik çocukların videosu aynı zamanda akıllara 2011 yılında, Şırnak ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin 23 Nisan kutlamalarında Vampire Weekend parçası eşliğinde dansını getiriyor.

Kaynak: Independent