Ekolojik bir yaşam ve bu özelde kurgulanmış yeni yaşam alanları son birkaç yıldır hepimizin umudu, hayali ve hatta gelecek planı. Çoğumuz sömürü ortamını benimsemiş ve her geçen gün sürdürülebilir hale getirilen beton kentlerden uzaklaşmak, sömürüsüz, yatay olarak örgütlenmiş, eşit ve özgür bir hayat arayışındayız. 

Bu örneklerden biri olarak geçmişte sitemizde haberine yer verdiğimiz Dedetepe Ekolojik yaşam çiftliği ise hayalleri suya düşürüp bir de üzerine umut kıran cinsten olaylarla tekrar sitemizde yer alıyor. Bu kez hiç ekolojik değil, üstelik homofobik ve tehditkâr.

Okuyucumuzdan gelenler köşemizin bugünkü konuğu bir kişi değil birkaç kişi. Ekolojik yaşam çiftliğinde yaşama umuduyla gittikleri Dedetepe’de gördükleri muamele ve yaşam tarzı hakkında Gaia aracılığıyla eko çiftlik planları olanları uyarmak niyetindeler.

Aşağıda göreceğiniz ekran görüntüleri Buğday Dergisi‘nin yöneticisi ve Dedetepe Çiftiğinin sahibi olan kişiyle yapılan konuşmalara ait. Kendisi daha önce, bir etkinlik sayfasında etkinlik hakkında yorum yapan katılımcılara küfürlü ve bir “ekolojik çiftlik sahibinden” beklenmeyecek ifadeler kullanmasıyla da şaşırtmıştı bizleri.

Konu hakkında vehaber adlı sitede yayınlanan haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Murat Tiliç: Arkadaşlar yüksek düşlerle çıktığım yolda duraklarımdan bir tanesi de Dedetepe Ekolojik Yaşam Derneği’di Erkan Alemdar ile karşılıklı anlaşmalar sonucunda burada bir süre yaşamımı sürdürmeye karar vermiştim. Çiftlikte güzel dostlar biriktirdim, burada yaşamaya başlayanlar oldu. Güzel bir yaşam için mücadele veriyorduk. Ama Erkan Alemdar’ın baskıları, kullandığı dil, tehditler maalesef bizi yıldırdı. Ortalıklarda, ekolojistim, diye gezen ve ekolojist dostlara sürekli küfürler savuran bu adamı tanıyın. Biz yakaladığımız bu enerjiyle yeni bir yaşam alanı kuruyoruz. Yeni kuracağımız yaşam alanına enerjisi yüksek doğa dostu insanları bekliyoruz….

Ayrıca Buğday Derneği- Buğday Dergisi ikiliği de geçtiğimiz günlerde gündeme yansımıştı.

Facebook postunda, halihazırda bir yönetimi olan Buğday Derneği’nin yeni yönetici seçimi yapacağı yazılmış ve bu seçimde yer alması beklenen adaylar listelenmiş. Ancak yorumlardan anlaşılıyor ki, aday olarak gösterilen kişiler kendileri aday değiller. Yani anketi düzenleyen Buğday Dergisi, aday olmasını istediklerini kendilerinden habersiz olarak aday göstermiş, anket için.

Bunlar da bir başka arkadaştan görseller:

Veganlık, ekolojistlik, hak savunuculuğu… Bunlar bir bütün olarak ve ayrım gözetmeksizin uygulandığı zaman işlevsel olan erdemler. Yani vegan olup insan haklarını yok saydığınızda, ekolojik çiftlik açıp insanlara hakaret ettiğinizde, yaptığınız işteki o güzel pay ne yazık ki görünmez oluveriyor.

Topyekûn özgürlük ve istisnasız özgürlük ile eşitlik için kolları sıvama ve güzel topluluklar oluşturma zamanı. Birbirimizden haberdar ve örgütlü enerjili günlere.