Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikOkyanuslardaki atık ağlar ve plastikler ipliklere, iplikler kıyafete dönüşüyor

Okyanuslardaki atık ağlar ve plastikler ipliklere, iplikler kıyafete dönüşüyor

-

Dünya şampiyonu sörfçü Kelly Slater, okyanusta bulduğu geri dönüştürülebilir materyallerden iplikler elde ediyor ve bu ipliklerden ürettiği sürdürülebilir giysilerle doğanın korunmasına önemli bir katkıda bulunuyor.

Şampiyon sörfçü hem hayatının önemli bir kısmını oluşturan suyun kirlilikten kurtarılmasının hem de atık plastiklerin satılabilir ürünlere çevrilmesinin bir yolunu bulmak istiyordu. Bu nedenle Kelly, erkek giyim tasarımcı Jon Moore ve İtalyan şirket Aquafil ile bir araya gelip, balıkçı ağları ve okyanuslardaki plastik atıkları hammadde olarak kullandıkları giysileri pazarlayacak Outerknown isimli bir marka kurdular.

“Herhangi bir markanın karşısına sürdürülebilirlik ile çıkmanın ne kadar rekabetçi bir durum olduğu o kadar açık ki bu konuda başı çeken birkaç markadan biri olmaktan gurur duyuyorum.”

Deniz atıklarının yüzde 10’unu oluşturan ve tahmini 640 bin tona denk gelen ve bir şekilde balıkçılardan kurtulmuş ya da kasıtlı olarak denize atılmış hayalet ağlar, şirketin temel hammaddesi. Üstelik her yıl kaplumbağalar, yunuslar ve yengeç gibi yaklaşık 100 bin deniz sakini bu ağların kurbanı oluyor.

Sürdürülebilir Kıyafetler

 

Outerknown için atıl ağları kullanarak iplik üreten İtalyan şirket Aquafil, bu ağları alıyor ve onları temizleyerek 40 cm genişliğindeki econyl denilen sürdürülebilir kumaşlara dönüştürüyor. Bu yeni kumaşlar ise toksik olmayan, nefes alabilen ve yüzde 100 geri dönüştürülebilen ürünler olarak yeniden hayatımıza giriyor.

Sürdürebilir Kıyafetler 2

Kurucu Kelly Slater, daha iyi ürünler üretmenin gerekliliğine ve çevremizdeki dünyaya neden olduğumuz tüketim zararlarının farkında olmamız gerektiğine inanıyor.

Econyl ürünlerin en önemli getirisi ise sürdürülebilir olması ve en basitinden pamuğun yetiştirilmesi, toplanması ve işlenmesi sırasındaki harcanan zamanın ortadan kalması. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) açıkladığı rakamlara göre bir kot pantolonun yapımı için 11 bin ton su kullanılması gerekiyor. Şirket, okyanusları temizlediği gibi bu çılgın tüketimin önüne de geçiyor ve tek amaçları olan sürdürülebilirlik ise çok güzel bir şekilde sağlanmış oluyor.

Balık Ağları 2

Şapkadan pantolona kadar uzanan geniş bir yelpazedeki bu kıyafetlerin tek kötü yanı ise fiyatlarının oldukça yüksek olması. Şortlar ortalama 125 dolarken tişörtler ise 78 dolar ile 118 dolar arasında değişen fiyatlarda. Durum bu iken ürünlerin orta gelirli tüketiciye ulaşması çok kolay görünmüyor.

Slater ise bunun sadece başlangıç olduğunu ve daha makul fiyatlar için planlar yapıldığını ve düşüncelerinin gelecekteki tekstilinin tamamen sürdürülebilir olması yönünde olduğunu söylüyor.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Şeyda Aslandoğan
Şeyda Aslandoğan
25 yaşında, 2013 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi hemşirelik bölümünden mezun olup sanat tarihi okumak için İstanbul'a yerleşti. Şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sanat tarihi bölümü öğrencisi. Kültür & sanat, müzik, doğa ve fotoğraf konularına meraklı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol