Okuma süresi: 2 dakika

Hande Kader… 23 yaşında bir candı. Kayboldu, 12 Ağustosta Zekeriyaköy’de yanmış bedeni bulundu. Buraya kadar, hepimizin içi sızladı değil mi? Değil. Hande Kader trans bir birey olduğu için, sırf trans diye öyle değil

Farklı düşüncelere, cinsel kimliklere karşı olan nefret maalesef bu ülkede kimsenin peşini bırakmıyor. O farklıysa öldürülmeli, tepki de gösterilmemeli! Toplumumuz çocukları eşcinsel olmasın diye çabalarken (!) birer katil yetiştiriyor!

Hande Kader’in ölümü medyada yer almasa da sosyal medyada tepkiler giderek büyüyor. Ünlüler sosyal medya hesaplarından bu vahşete dikkat çekiyorlar. Tuba Ünsal: “Özgecan için ayaklanan herkesi Hande Kader için de ayaklanmaya davet ediyorum. Yoksa hepimiz iki yüzlü ve kafamızı kuma gömerek yaşamaya devam edeceğiz. Son olarak bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey geylik kişinin tercihi değil, doğuştan anne, babasının genleriyle oluşan bir cinsiyet. Tıpkı kız ve erkek gibi” yazarak tepkisini belirten ünlülerden.

Trans gazeteci Michelle Demisevich, Ayşe Arman ile röportajında, Hande Kader hakkında şunları söylemiş: “23 yaşında bir trans arkadaşımızdı, başka bir iş bulamadığı için zorunlu seks işçiliği yapıyordu. Aynı zamanda LGBTİ aktivistiydi. Onur yürüyüşünde en önde yürüyenlerden biriydi.” Ülkede translara yönelik nefreti de şu cümlelerle açıklıyor: “Yıllardan beri süregelen bir şey. Özellikle de 12 Eylül darbesinden sonra atılan nefret tohumlarının artık yansıması. 12 yaşındaki bir erkek çocuğu sokakta bana arkamdan ‘Pis ibneeee’ diye bağırıyorsa, ben oturup düşünüyorum, bu çocuk neden benden nefret ediyor diye. Çünkü dünyada henüz 12 yıldır var, beş yıl bebek olarak geçti, geriye kaldı 7 yıl. Bu süreçte beni nasıl tanımış olabilir ki, nefret etsin? Ebeveynlerin ve çevresindeki yetişkinlerin fikirleri onlar, kendinin değil.

Hande Kader için sosyal medyada “ses ver” kampanyası başlatıldı. #HandeKadereSesVer etiketiyle yazılanlardan bazıları şunlar:

“İnsanları dinine, ırkına, cinsiyetine göre ayırma. Kimseyi öldürmeyeceksin! #HandeKadereSesVer”
“Çocuklarınıza erkek ya da kız olmayı değil insan olmayı öğretin. #HandeKadereSesVer”
“Sana benzemeyenin ölümüne susma, insanlığını unutursun. #HandeKadereSesVer”
“Trans olduğu için susuyorsun ya, sessizliğin onun yakılarak öldürüldüğü gerçeğini değiştirmiyor. Bu vahşete sessiz kalma #HandeKadereSesVer”

21 Ağustos Pazar günü saat 19.00’da Hande Kader için Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürünecek.

Nefret cinayetlerinin son bulduğu bir Türkiye, bir dünya umuduyla…

Kaynak: Posta, Hürriyet, CNN Türk