Ana SayfaKültür & SanatHayat ve meditasyon üzerine bir şiir kitabı: All Here (Her Şey Burada)

Hayat ve meditasyon üzerine bir şiir kitabı: All Here (Her Şey Burada)

-

Yoga ve meditasyon eğitmeni, girişimci ve yönetici Erkin Bek’in kaleme aldığı, varoluş teması üzerine kısa şiirlerden oluşan bir kitap, All Here (Her Şey Burada) çıktı.

Kitap, “benlik” bilincini mutlak bir varoluşsal konu olarak işlerken; içsel tatmine ulaşmayı ise hayatın varış noktası olarak ele alan otuz dört şiirden oluşuyor. Yoga ve meditasyon alanında yapmış olduğu detaylı çalışmalar neticesinde Bek, kişisel tatmine, varoluşumuz hakkında net bir bilince sahip olduğumuz zaman ulaşabileceğimize inanıyor. Bu düşünceden yola çıkarak yazdığı kitapta, meditasyon konusu vurgulanıyor ve her bir şiir okuması, bir meditasyon eylemi olacak şekilde tasarlanıyor.

21. yüzyılın zorlu hayat şartlarıyla mücadele ederken Bek, uzun bir süredir, hem fiziksel hem de içsel bir denge kurabilmenin yollarını araştırırken, varoluşun gizemini, kişisel gelişim ve profesyonel başarıya giden yolları sorguluyor. Bu hassas dengede mutluluk ve kişisel tatminin esas olduğunu savunan Bek’in şiirleri, kendi içsel yolculuğuna ışık tutuyor.

Kitabı elinize alıp incelediğinizde ilk göze çarpan kitabın tasarımı oluyor. Büyük boy ve kalın bir kâğıt kullanılan tasarımda kısa şiirler ve görseller yer alıyor; fakat kitabın büyük kısmı bomboş. Meditasyon, özümüzü araştırma ve yaşam üzerine kafa yoran bu kitap için daha doğa dostu ve minimal bir tasarım kitabın felsefesiyle daha da bütünlük içerisinde var olabilirdi ve ekolojik ayak izini minimumda tutarak gezegenimize daha az zarar verebilirdi.

Kitap sadece İngilizce dilinde, şiir çevirisi ayrı bir sanat olduğu için orjinal dilinde birkaç şiir örneği paylaşıyoruz.

Life Purpose
Life purpose 
Who can say?
Only the happy!
For him
This question disappears

Who cares?
He’s just happy 
This is everything

Full
His inner glass
No space for wonder

Whatever it may be
Happiness 
Fulfillment

This is me

Beyond Seen
Deep 
Dark
Like depth of ocean
Like the eternal depth of space

Beyond
All galaxies
All planets

Where no one reaches
Nothing seen
None heard

In deepest dark 
Where all you know
No longer relevant

You catch your breath
You disregard your thought 
You witness

What’s left of you?
Self presence 
Silence
Own essence

It’s you
Your truth
Y
our meditation

Kitabı sanal olarak incelemek için sitesini, kitap hakkında detaylı bilgi almak için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...
Burak Bilen
Burak Bilen
Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hindistan'da aldığım ve deneyimlediğim yoga öğretisini paylaşmaya çalışıyorum. Ekoloji, yemek kültürü ve yoga ile ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol