Ölen canlıları heykelleştiren göl: Natron Gölü

2222

Tanzanya’da bulunan Natron Gölü yakınında ölen canlıları garip bir biçimde kireçleştirerek heykelleştiriyor. Bunun farkına varan fotoğrafçı Nick Brandt ise bu heykelleşmiş canlıları tüyler ürpertici bir biçimde fotoğrafladı.

© Nick Brandt
© Nick Brandt

Tanzanya’nın kuzeyinde bulunan Natron Gölü’nün şartları o kadar yaşama elverişsiz durumda ki çevresinde bulunan canlıların hemen hemen hepsi bu bölgeden uzak durmayı acı bir biçimde öğrenmiş durumda.

© Nick Brandt
© Nick Brandt

Bu sığ gölde ortalama sıcaklık 50 ile 60 ºC arasında ve tuzluluk oranı o denli yüksek ki herhangi bir canlı için hayli zehirli durumda.

© Nick Brandt
© Nick Brandt

Ölümcül şartlarına rağmen bu göl, çevresinde yaşayan bir flamingo türünün birincil çiftleşme alanı. Yılın belli dönemlerinde oluşan tuz adaları üzerine konan flamingolar göl suyunda yaşayan ve o dönemde su yüzeyine çıkan bir alg türü ile besleniyorlar.

© Nick Brandt
© Nick Brandt

Bu göl adını yakınlarındaki Büyük Rift Vadisi’nden gelen volkanik külde bulunan ve sodyum karbonattan oluşan Natron isimli bir doğal bileşikten alıyor.

© Nick Brandt
© Nick Brandt

Bu bileşik sebebiyle gölde ölen ve suya düşen canlılar kireçlenip mumyalanarak bir nevi heykellere dönüşüyorlar.

Fotoğrafçı Nick Brandt göle yaptığı gezi esnasında heykelleşmiş kıyıya vurmuş canlıları fark ettiğinde fotoğraflarını çekmekten kendini alıkoyamadığını belirtiyor. Bulduğu canlıları konumlandırıp fotoğraflamasının sonucunda ise bu gizemli fotoğraf serisi ortaya çıkmış.

© Nick Brandt

Brandt yaptığı açıklamada, “Kimse bu canlıların nasıl öldüklerini bilmiyor ancak, büyük ihtimalle gölün aşırı yansıtıcı etkisi onların kafasını karıştırıp göle çakılmalarına neden oluyor” dedi.

Brandt ayrıca, “Bulduğum canlı mumyalarını ‘yaşadıkları’ andaki gibi konumlandırıp sanki ‘hayattalar’mış gibi fotoğrafladım. Bu da onlara bir nevi ölüm esnasında canlılık hali kazandırdı” dedi.

© Nick Brandt

Kaynak: Nick Brandt, Mother Nature Network