Ana SayfaYaşamÖlmekte olan insanların son dileklerini yaşama hikâyeleri kalbinize dokunacak

Ölmekte olan insanların son dileklerini yaşama hikâyeleri kalbinize dokunacak

-

Bilinmezliği korkutuyor ölümün ama hepimizin beklediği son ve belki de yeni bir başlangıçtır ölüm. Toprağa kavuşmadan önce bu dünyada en çok sevdiğimiz şeyi son bir kez daha yapmak güzel olmaz mıydı? Peki, yerimizden kalkamayacak kadar hastaysak son dileğimiz gerçekleşmeyecek miydi?

Zamanının büyük çoğunluğunu hastanede yatağına bağlı geçiren Mario Stefanutto, sedye ile başka bir hastaneye nakledilmeye ihtiyaç duyulduğu zaman olduğu yerden sadece ayrılıyordu. Kasım 2006’da ise hastane naklinde bir gecikme oldu. Üç ayını geçirdiği aynı yatağa geri dönmeye hiç istediği olmadığından Stefanutto, Kees Veldboer‘e hem suyun yakınında olabilmek hem de Rotterdam limanına da hoşçakal diyebilmek için kendisini Vlaardingen Kanalı’na götürüp götürmeyeceğini sordu.

Bunun üzerine Veldboer, Stefanutto’ya sordu “Tekrar denize açılma imkânına sahip olmak ister miydin?” Ölümcül derecede hasta olan emekli denizci ise “İmkânsız” diye cevapladı. O an Veldboer, onun dileğini gerçekleştirmek için gücü dahilindeki her şeyi yapacağını fark etti.

Veldboer, meslektaşlarından ve bir tekne turu şirketinden de yardım alarak bir hafta sonra Streffanutto’nun son kez kanala açılmasını sağladı.

Ölmekte olan insanların son dileklerini yaşama hikâyeleri kalbinize dokunacak 1Strefanutto’dan aldığı duygusal karşılık ile Veldboer, Ambulans Dilek Vakfı‘nı yarattı. Merkezi Hollanda’da olan kuruluşun 230’a yakın gönüllüsü ve şimdiye dek verilmiş 7 bin civarı dileği var. Bu yardım kuruluşunun şartları ise kişi, ölümcül hastalığa sahip olmalı ve sadece sedye ile nakledilebilmesi gerekiyor. Ayrıca bu merkez, günde her yaştan dört insana yardım ediyor. 

Ölmekte olan insanların son dileklerini yaşama hikâyeleri kalbinize dokunacak 4
Sürücülük yapan emekli asker Roel Foppen’ın BBC‘ye verdiği demeçte şöyle ifade ediyor: “Eğer insanlar bizim geldiğimizi biliyorlarsa kendilerine yeni enerji kaynakları buluyorlar. Çoğunlukla aileler iptal etmek üzere olduklarını çünkü hastanın çok hasta olduğunu söylüyorlar fakat vardığımızda günü dışarıda geçirmeye hazır biçimde ışık saçıyorlar.”

Ölmekte olan insanların son dileklerini yaşama hikâyeleri kalbinize dokunacak 2

Yardım kuruluşunun yardım ettiği en genç hasta sadece 10 aylık bir bebekti. Çocuklar için bir bakımevinde kalan bu bebek kendi evini hiçbir zaman göremedi. Ailesi onu bakımevinden çıkartıp, onunla birlikte evlerinde oturmayı diledi.

Ölmekte olan insanların son dileklerini yaşama hikâyeleri kalbinize dokunacak 3
Bir ambulansı olan ve komple medikal yardım sağlayan Ambulans Dilek Vakfı, tamamen eğitimli bir hemşire ile birlikte polis ve itfaiye geçmişi olan özel sürücüleri her zaman yanlarında bulunduruyor. Ambulans, hastalara dışarıyı görebilme imkânı sunuyor. Bütün bunlara ilham olan Stefanutto’yu anmak adına her hasta, Mario adında bir ayıcık da alıyor.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Ece Coşkun
Ece Coşkun
15 Ocak 1992 Ankara doğumlu Ece Coşkun İspanyol Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. İkinci üniversite olarak Medya ve İletişim okuyor. Küçük yaşlardan beri harflere, kelimelere, cümlelere, kitaplara ve edebiyata aşık. En büyük hayali bir gün çevirdiği bir kitabın üzerinde ismini görebilmek.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol