Okuma süresi: 2 dakika

Konuşma özgürlüğünün sınırlı olduğu, protestoların ise tutuklanma ve kaosla sonuçlandığı bilinen bir coğrafi bölge Ortadoğu. İsrail’de, birkaç istisna bölge dışında, insanlar protesto özgürlüğüne sahipler. Geçtiğimiz hafta sonu Tel Aviv’de 15 bin kişiden fazla hayvan özgürlükçüsü, bugüne kadarki en geniş katılımla hayvanların haklarını savundu.

İsrail’de gerçekleştirilen bu protesto şimdiye kadarki en yüksek katılımlı protesto oldu. Ortadoğu’daki insanlar, Let the Animal Live Israil ve Ban Live gibi birçok grubun katıldığı bu etkinlik ile hayvan hayatının insanlarınki kadar önemli olduğunu ve onlar için bir adım atmak istediklerini dünyaya gösterdiler. Hazırlanan dev afişler, pankartlar ve herkesin aynı üniformayı giymesi de insanların ne kadar birleştiğinin bir göstergesi oldu.

Ortadoğu'da en çok katılımlı hayvan haklaro protestosu 15 bin kişi ile yapıldı 4
Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa’da insanlar, gösteri yapabilme özgürlüğüne sahipken neredeyse hiçbiri kitlelere ulaşabilmek adına bu özgürlüğünü kullanmıyor. Ne yazık ki, toplanabilenlerin sayısı bir düzineyi geçmiyor.

Hükûmetleri ve firmaları titretmek istiyorsak hayvanlar için daha fazla mücadele etmeliyiz. Hayvanların avlanmasını market hâline getiren; Batı ülkeleri, komşuları ve koşulları. Kenya gibi gelişmekte olan ülkeler, binlerce kişinin toplanmasına ev sahipliği yapıp ihracatın durması için protestolar düzenliyorsa biz de kendimize düşen oyunu oynamalı ve binlerce kişi toplanarak ithalatı protesto etmeliyiz.

Ortadoğu'da en çok katılımlı hayvan haklaro protestosu 15 bin kişi ile yapıldı 3
İsrailli eleştirmen Danielaszt ise konuyla ilgili şu yorumu yaptı:

“Hayvanlar konusunda bir süre önce uyandık. İsrail’in yüzde 7’lik bir kesimi şu an vegan ve bu oran giderek yükseliyor. Dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla vegan ve vejetaryen restoranlarımız var ve vejetaryen yemek bulundurmayan restoranlarımız neredeyse hiç yok. Bizim ulusal yemeğimiz bile vegan Falafel, vegan Humus ya da vejetaryen Sabiç. Biz, en geniş hayvan özgürlüğü savaşçıları olarak Amerika’ya ihraç edilen ve ilaç deneylerinde kullanılan maymunların yetiştirildiği Mazor çiftliklerini kaldırıp oradaki maymunları sığınaklara göndermeyi başardık.”

Ortadoğu'da en çok katılımlı hayvan haklaro protestosu 15 bin kişi ile yapıldı 2 Ortadoğu'da en çok katılımlı hayvan haklaro protestosu 15 bin kişi ile yapıldı 1

Kaynak: Cecils Pride