Okuma süresi: < 1 dakika

Londra’nın kanalizasyonlarından geçtiğimiz günlerde 10 tonluk yağ ve ıslak mendil çıkartıldı. 40 metre uzunluğundaki toksik yağ öbeği o kadar ağırdı ki, 1940’lardan kalma Londra kanalizasyonunu çökertmeyi başardı.

Londra‘nın Chelsea bölgesinde geçtiğimiz günlerde, otobüs büyüklüğünde olduğu belirtilen katılaşmış yağ ve evsel atık öbeği kanalizasyon sistemini çökertti. Daha öncesinde de 2013’te Kingston‘da 15 tonluk bir yağ kütlesi kanalizasyondan çıkartılmıştı. Kingston’daki 80 metrelik kütlenin temizlenmesi işçilerin 4 gününü almıştı.

Londra Kanalizasyon 2

Zarar gören kanalizasyon sisteminin tamir edilmesi tahminlere göre 400 bin pound tutacağa benziyor ve iki ay kadar uğraş gerektiriyor.

Varsayımlara göre Londra’da her yıl 32 milyon litre ile 44 milyon litre arasında atık yağ kanalizasyon sistemlerine karışırken, ıslak mendilleri tuvalete atan insanlar da her geçen gün artıyor. Sadece geçtiğimiz beş sene içerisinde Londra’da, 18 bin evi kanalizasyonun taşması sonucu su bastı.

Yağ öbekleri başkent Londra için her geçen gün daha büyük bir sorun haline gelirken, yetkililer insanları, atık yağlarını lavabolara dökmemeleri konusunda uyarıyor. Onun yerine çöplere dökmelerini bile daha mantıklı buluyor; fakat atık yağlar için sağlam bir geri dönüşüm ağı kurulması çevreye olan etkiyi azaltmak açısından en uygun yöntem. Ayrıca, ıslak mendil, kulak çubuğu, bebek bezi gibi çöplerin çöp tenekelerine, kompost yapımında kullanılabilecek atıkların da kompost tenekelerine atılması öneriliyor.

Uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir kamera yardımıyla kanalizasyonun içinden alınan görüntüler ise aşağıdaki şekilde.

Kaynak: The Guardian