Okuma süresi: 3 dakika

Bu hafta sonu, 25-27 Ağustosta, özellikle dark- psy müzik severler için öze dönüş yolunda bir etkinlik var : The Dark Code- Responsum de Lorem. Bu söyleyecekleri olan festivale ev sahipliğini ise Fethiye, Girdev Yaylası yapıyor.

Etkinliğin organizasyonunu Sound Monsters Intergalacted Tribe ekibi birlikte üstleniyor ve  Amygdala. Sound System & Solutions ise ses konusunda iki ekip ile iş birliği yapıyor. Line-up’ta ise etkinliğin yapılma amacına destek veren, yıllardır Türkiye’de psychedelic etkinlikleri ayakta tutmayı başarmış birbirinden değerli Türk DJ’ler yer alıyor.

Peki neden bir anda böyle bir etkinlik yapılma ihtiyacı hissedildi diye sorarsanız, onu event sayfasında bizlere aktardıkları kadarıyla bu birlik olmuş ruhtan dinleyelim:

“Artık sert bir cevabın vakti geldi. Uzun zamandır sınırların aşılıp her şeyin mümkün olduğunu gösteren bir buluşma yaşamadık. Hızlı ya da dark diye durdurulan, engellenen dünyanın en zekice müziği bu kez sınırsızca FunktionOne’Amy den fışkıracak!

Yıllardır yaşadığımız psychedelic karmaşanın neredeyse sonuna geldik arkadaşlar. Özellikle bu yaz yapılan bir çok başarısız denemenin sonunda yaşadığımız tüm kaosu bir yana bırakıp bu işi gerçekten müzik için yapan ekipler olarak bir araya geldik ve acil bir buluşma yapma gereği duyduk. Bu müziği ciddiye alan tüm aileyi bir araya toplamak, özgürce müzik yapıp dans ederek saçmalıklara bir cevap vermek istiyoruz.

Yıllardır Türkiye’de çeşitli psychedelic event ve festivaller yapıldı. Temelde bu kültürün ve felsefenin birleştirici gücü ile, sistem dışı birer alternatif yaşam modülü olabilecek güce sahip bu buluşmalar, organizasyonu yapan arkadaşlarımızın ifade gücü ile de doğru orantılı olarak, gitgide manifestosuz ve altı doldurulamayan bir kıvam almaya başladılar. Bu yaz yaşadığımız bir çok gergin olay bize gösterdi ki; kendimizi neo-liberal kapitalist sistemin harap ettiği o ruhlardan oluşan dünya markası bir dev-company içinde gibi hissetmememiz elde değil. Sanki yaratıcılığın ve şeffaflığın verdiği; bize bulduğumuzdan daha iyi bir dünya yaratma gücü, bir anda şirket meselesine dönüşmeye başladı. Fark ettik ki biz her şeyi müziğin ve spiritüelliğin yaratma kabiliyeti üzerinden tanımlarken, her geçen yıl umutla gidilip, çalınıp, bir heves ile desteklenilen partiler artık bizim enerjilerimizi çalmaya, bize kötü anılar yaşatmaya ve saygısızca davranmaya başlamışlar. Bunun üzerine yıllardır enerjimizi başkalarına vererek, destekleyerek altına imzamızı artık atmak istemeyeceğimiz bir hal alan eventlerden hızlıca çekilmeye karar verdik. Her şeyin bir sebebi olduğu gibi yaşadığımız bazı saygısızca ve barbarca durumlar da bunca güzel enerji arasında harika bir fikre dönüştüler doğal olarak. Sound Monsters ve Intergalacted Tribe birleşerek; müzik odaklı, dostluğa değer veren ve gerçekten sisteme alternatif oluşturabilecek davranış biçimlerine ve felsefesine sahip zihinlerin taşları yerine koyduğu rave&eventler zincirinin ilkini bu hafta sonu Girdev Yaylası’nda The Dark Code – Responsum de Lorem adı altında gerçekleştirecek. Kalbi müzikle dolu herkesi bekleriz!

Bu organizasyon her ne kadar hızla planlamış bir etkinlik olsa da, şimdiye kadarki tecrübelerimizde emeğinin karşılığını alamayan ve bütün yaratıcılığını, gücünü ve zamanını yaptığı işe veren arkadaşlarımızı sembolik olarak da destekleyebilmek için minimum bir ücret belirledik.

Bu ücret dışında herhangi bir şekilde bize destek olmak, yardımcı olmak isteyenler bize ulaşabilir.

Türkiye’nin ilginç doğasına bir kez daha şahit olacağımız Girdev yaylasında, FunktionOne ses sisteminin pürüzsüz titreşimiyle, ülkemizin Darkpsy Dj’lerinden dinleyeceğimiz benzersiz setlerle sınırların, kalıpların, kuralların yıkılacağı ve herkesin kendini gerçekleştireceği bir etkiliğe hazır olun!”

Özetle, “Kültürümüzden faydalanmaya çalışan, bu uğurda bir şeyler veren insanların haklarını yiyen organizasyonlara cevap kendi dilimizde ve müzikle olacaktır.” diyen etkinlik, bizlere bu müziğin sadece eğlence olmadığını, tüm ögeleriyle birlikte bir yaşam felsefesini hayata geçirmeye çalıştığını hatırlatma konusunda bir adım atmak istiyor.

Ücretten servis saatlerine kadar her türlü detaylı bilgiye facebook event sayfasından ulaşabilirsiniz.

Psy müzik severler için bir festivali güzel kılan, bir çok kere organizasyonun yanında orada uyumla bir araya gelmiş güzel insanların enerjisiydi. Bu enerjinin yakalanamadığı yerde organizasyonların eksiklikleri daha çok göze batmaya başladı. Sanıyorum bu enerjinin kaybolmasında psy kültürün popülerleşmesinin çok büyük etkileri var. Umuyoruz ki her şeyden önce tekrar bu enerjiyi yakalayabilir, sonrasında ise daha kapsamlı organizasyonlarda hep birlikte eğlenebiliriz. The Dark Code, oldukça hızlı planlanmış bir etkinlik olsa da çıkış noktası olan felsefe bakımından hepimize iyi gelecek bir enerjiyle dolu olacak. Orada görüşmek üzere.