Okuma süresi: 2 dakika
Kadın sorunları, cinayetler, şiddet, çocuk gelinler, taciz, çevre sorunları, doğa katli… Kadınlar dur demeye geliyor!

Aysun Buran, Canan Gülçiçek, Emine Apaydın ve Seval Peköz, ”Daha fazla sessiz kalamayacağız” diyor ve ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Pedallıyoruz” etkinliğini başlatıyorlar. Bitmeyen erkek zulmü ve yitip giden gencecik kadınlar için atladılar bisikletlerine, ”özgürlüğe” pedal çeviriyorlar. Dört kadın uçsuz bucaksız sorunların sesi olmak için yola çıkıyor. 26 Şubat günü başlayacak bisiklet turları, Muğla’dan İzmir istikametine doğru olacak. 8 Mart günü son bulacak şekilde pedallayacak kadınlar, geçtikleri şehirlerde yerel halk ile iletişimde olacaklar.

10931209_1568932246684214_5150240261139738032_o
26 Şubat günü başlayacak bisiklet turları, Muğla’dan İzmir istikametine doğru olacak. 8 Mart günü son bulacak şekilde pedallayacak kadınlar, geçtikleri şehirlerde yerel halk ile iletişimde olacaklar.

Küresel ısınmanın ve eril kişilerin himayesi altına giren doğamızın özgürlüğü için mücadele etmekteler aynı zamanda. Yolculuklarıyla, ulaşım araçlarının en yeşili bisikletin kullanımını artırmayı da hedefliyorlar.

“Kadın cinayetlerinin ne kadarını biliyoruz, durdurabiliyoruz ya da cinayetlerin son bulması için gerekli ceza-i işlem uygulanıyor? Peki ya küçük gelinler, onların haklarını ne kadar koruyabiliyoruz? Kim bilir daha nice kadın ne sorunlar yaşıyor da çevresine, en yakınına anlatamıyor” diyor Aysun Buran Birgün röportajında ve ekliyor, ”Ülkemiz yeraltı ve yer üstü birçok zengiliğe sahipken bu güzellikleri korumuyor bilakis katlediyoruz. Bu dünyada sadece insanların yaşam hakkı olduğuna kendimizi o kadar inandırmışız ki ne doğaya ne de hayvanlara yaşamları için izin veriyoruz. Biz yine de tüm bunlara rağmen yaşam hakkının bir bütün olduğuna inanıyoruz.”
8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Pedallıyoruz
Yollarınız en açığından olsun güzel kadınlar! Özgür kadın, özgür doğa dileklerimiz sizinle.