Ana SayfaYaşamKadınÖzgürlüğe pedallayan kadınlar!

Özgürlüğe pedallayan kadınlar!

-

Kadın sorunları, cinayetler, şiddet, çocuk gelinler, taciz, çevre sorunları, doğa katli… Kadınlar dur demeye geliyor!

Aysun Buran, Canan Gülçiçek, Emine Apaydın ve Seval Peköz, ”Daha fazla sessiz kalamayacağız” diyor ve ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Pedallıyoruz” etkinliğini başlatıyorlar. Bitmeyen erkek zulmü ve yitip giden gencecik kadınlar için atladılar bisikletlerine, ”özgürlüğe” pedal çeviriyorlar. Dört kadın uçsuz bucaksız sorunların sesi olmak için yola çıkıyor. 26 Şubat günü başlayacak bisiklet turları, Muğla’dan İzmir istikametine doğru olacak. 8 Mart günü son bulacak şekilde pedallayacak kadınlar, geçtikleri şehirlerde yerel halk ile iletişimde olacaklar.

10931209_1568932246684214_5150240261139738032_o
26 Şubat günü başlayacak bisiklet turları, Muğla’dan İzmir istikametine doğru olacak. 8 Mart günü son bulacak şekilde pedallayacak kadınlar, geçtikleri şehirlerde yerel halk ile iletişimde olacaklar.

Küresel ısınmanın ve eril kişilerin himayesi altına giren doğamızın özgürlüğü için mücadele etmekteler aynı zamanda. Yolculuklarıyla, ulaşım araçlarının en yeşili bisikletin kullanımını artırmayı da hedefliyorlar.

“Kadın cinayetlerinin ne kadarını biliyoruz, durdurabiliyoruz ya da cinayetlerin son bulması için gerekli ceza-i işlem uygulanıyor? Peki ya küçük gelinler, onların haklarını ne kadar koruyabiliyoruz? Kim bilir daha nice kadın ne sorunlar yaşıyor da çevresine, en yakınına anlatamıyor” diyor Aysun Buran Birgün röportajında ve ekliyor, ”Ülkemiz yeraltı ve yer üstü birçok zengiliğe sahipken bu güzellikleri korumuyor bilakis katlediyoruz. Bu dünyada sadece insanların yaşam hakkı olduğuna kendimizi o kadar inandırmışız ki ne doğaya ne de hayvanlara yaşamları için izin veriyoruz. Biz yine de tüm bunlara rağmen yaşam hakkının bir bütün olduğuna inanıyoruz.”
8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Pedallıyoruz
Yollarınız en açığından olsun güzel kadınlar! Özgür kadın, özgür doğa dileklerimiz sizinle.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol