Ana SayfaEkolojiKentleşmeAvustralya'nın ilk karbon pozitif prefabrik evi

Avustralya’nın ilk karbon pozitif prefabrik evi

-

Avustralya’lı mimarlık şirketi ArchiBlox, geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın doğa dostu özelliklerle dolu ilk karbon pozitif prefabrik evini kamuoyuna duyurdu.

Modern, sıcak ve ışık dolu bu taşınabilir ev, hava geçirmez 800 m²’lik yapısı içine serin havayı hapseder ve Avustralya’nın sıcak havasını dışarıda tutar.

Zeminden tavana çift camlı cephesiyle, kendi kendine yeten karbon pozitif ev, pasif tasarım stratejilerini kullanarak güneşten en yüksek kazancı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Mekanik ısıtma ve soğutmaya ihtiyaç duymayan doğal havalandırmalı bu ev, güney kanadından serin havayı çekmek için yer altı tünellerini kullanıyor. Aynı zamanda binaya, yalıtım için yeşil çatı  da eklenmiş.

Avustralya'nın ilk karbon pozitif prefabrike evi

Kuzeye bakan ev iki ana bölüme ayrılmış. Güneş alan tarafı önde kalırken, ana yaşam alanı ise arkada yer almakta. Yapının genişliği kadar olan güneş alan taraf tampon bölge olarak tasarlanmış. Bu kompakt tasarım, açık planlı bir yemek alanı ve bir ucunda mutfak, diğer ucunda banyo ve yatak odası olacak şekilde bölünmüş. Özel alan ise ortak alandan modüler kabin duvarı ile ayrılmış. Aydınlık ve havadar ahşap panelli iç kısım, sürdürülebilir kaynaklardan ve toksik madde içermeyen malzemelerden yapılmış. Evin enerji tasarruflu aletleri, yağmur suyu geri dönüşümünden yararlanıyor.

Karbon negatif nedir?

Karbon negatif yapılar, atmosferdeki karbon miktarını arttırır. Sıfır karbon yapıların, atmosferdeki karbon miktarına etkisi bulunmaz. Karbon pozitif yapılar ise dolaylı veya doğrudan olarak atmosferdeki karbon miktarını azaltır. Ağaç dikmek, atmosfer karbon oranını doğrudan azaltırken; temiz enerji kullanmak, aynı enerjinin üretilmesi için yakılacak fosil yakıtların kullanımını engellediği için atmosferdeki karbonu dolaylı yoldan azaltır.

Kaynak: Inhabitat

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol