Ankara ve İstanbul’daki “bazı” sinemacılar 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nın önünde gerçekleşen canlı bomba eyleminde hayatını kaybedenlerin anısına bir festival düzenleme kararı aldı.

Kendilerine Barış Filmleri adını veren sinemacılar Ankara’da gerçekleştirdikleri ilk toplantılarında yitirdiklerimizin anısını yaşatmak amacıyla bir kısa belgesel, kurmaca, deneysel, animasyon film çekmek kararını alarak bunu Ankara’daki sinemacılara da ilettiler. Alınan karar göre çekilen tüm filmler “Barış Filmleri” adı altında toplanacak, sosyal medya aracılığı ile yayılacak ve Ankara ile İstanbul’da aynı isimde bir festivalde halka gösterimi sağlanacak.

Ankara Katliamı

Sinemacılar bugün yapılan açıklamada 23 Ekim’de gerçekleşecek ikinci toplantılarına herkesi, bu çalışmanın içinde yer almaya, bu mücadeleyi büyütmeye, barış ve kardeşlik mücadelesinin filmlerini hep birlikte çekmeye davet ettiler. 

Toplantı 23 Ekim 2015 tarihinde saat 17:30’da Selanik Caddesi 48/10 Kızılay’da yani Aka-Der’in Kızılay şubesinde yapılacak. 

Barış isteyen sinemacıların açıklamasının tam metni şu şekilde: 

“10 Ekim 2015 saat 10:04’te Ankara Tren Garı önünde barış, kardeşlik, özgürlük ve adalet isteyen 103 kardeşimiz, canımız, yoldaşımız hayatını kaybetti, onlarcası ise ağır yaralı halde hayata tutundu. Kendi egemenlikleri adına karanlığı, savaşı, katliamları barış isteyen halklara reva görenler katliamlarına bir yenisini daha eklerken, bizimse hem acımız hem de isyanımız bir kat daha büyüdü.

Şimdi bize, geride kalanlara, devam edenlere düşense onların öykülerini, onların sözlerini daha fazla haykırmak, büyütmek ve geleceğe taşımaktır. Bizler Ankara ve İstanbul’daki sinemacılar olarak işte bu sorumluluk ve bilinçle bir araya geliyoruz.

İstanbul’da Metin Yeğin’in çağrısı ile bir araya gelen sinemacılar ölen her arkadaşımızın anısına ithaf edilen bir kısa belgesel, kurmaca, deneysel, animasyon film çekmek kararını alarak bunu Ankara’daki sinemacılara da ilettiler.

Ankara’da gerçekleşen ilk toplantıda da çekilecek olan bütün filmlerin “Barış Filmleri” adı ile bir arada toplamak, internet ve sosyal medya aracılığı ile yaymanın yanında Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bu filmlerden oluşacak bir festival gerçekleştirmek hedefleri belirlendi.

Biz bu sorumluluğu sinema sanatının imkân ve olanakları ile yerine getirmek isteyen sinemacılar olarak herkesi bu çalışmanın içinde yer almaya, bu mücadeleyi büyütmeye, barış ve kardeşlik mücadelesinin filmlerini hep birlikte çekmeye davet ediyoruz.

İstanbul organizasyon ekibinden Metin Yeğin’in de katılacağı ikinci toplantımız 23 Ekim Cuma günü saat 17:30’da Selanik Caddesi 48/10 Kızılay’da (Aka-Der Kızılay Şube) gerçekleştirilecektir.

Sararıp dökülmeden önce, kızaran yapraklar ki onlar,
şan verdiler ortalığa bütün bir sonbahar,
mevsim dönüp de yeniden yeşermeye başlayınca, rüzgar,
çıplağında o atın, yine onlar koşacaklar,
O çocuklar,
O yapraklar,
O şarabi eşkıyalar,
Onlar da olmasalar benim gayri kimim var?
C. Yücel

BARIŞ FİLMLERİ”