Danimarka’daki Odense Hayvanat Bahçesi, geçtiğimiz perşembe günü oldukça çirkin görüntülere sahne oldu. 9 aylık sağlıklı bir aslan yaklaşık 400 çocuğun gözünün önünde önce “ötenaziye” maruz kaldıktan sonra parçalarına ayrıldı.

Hayvanat bahçesi yetkilileri tarafından anatomi eğitimi için öldürüldüğü belirtilen aslanın ve alandaki çocukların görüntüleri, sosyal medyada büyük tepki topladı. Hayvanat bahçesinin Facebook sayfasına pek çok sayıda mesaj geldi. Bazı mesajlarda yapılan cinayete destek verilirken çoğu mesajda oldukça şiddetli tepkiler yer aldı.

Aslan Danimarka Hayvanat Bahçesi 2

Geçtiğimiz sene de aynı eylemi Marius isimli bir zürafa üzerinde yapan hayvanat bahçesi, aslanın parçalara ayrılarak çocuklara öğretilmesinin oldukça faydalı bir eylem olduğunu düşünüyor. 

Kopenhag Üniversitesi’nde biyoetik alanında profesörlük yapan Peter Sandøe, geçtiğimiz yıl gerçekleşen Marius’un ötenazisini ve ardından parçalanarak sergilenmesini desteklemişti. Sandøe, bu desteğinden sonra pek çok e-posta aldığını belirtti ve içlerinden bir tanesinde kendisinin de aynı eyleme kurban gideceği söylenmişti.

Aslan Danimarka Hayvanat Bahçesi 3

Odense Hayvanat Bahçesi’nin basın sözcüsü Nina Collatz Christensen’in açıklamalarına göre, bu eyleme karşı çıkanlar evlerinde oturmalı. Christensen yaptığı açıklamada, “Bazı insanlar hayvanat bahçelerine karşı çıkıyor, o hâlde burayı ziyaret etmesinler” dedi. 

Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği de eylemi desteklediğini bildiren bir açıklama yaptı. İnsan sağlığı için hayvan nüfusunun kontrol altına alınmasının gerekli olduğunu savunan yetkililer, yapılan eylemin anatomi eğitimi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Aslan Danimarka Hayvanat Bahçesi 4

PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler), aslanın ölümüyle sonuçlanan eylemi “bir kabusun hayattayken gerçekleşmesi” olarak nitelendirdi. Geçtiğimiz yıl Marius isimli zürafanın aynı muameleyi görmesinin ardından hayvanat bahçesinin girişinde eylem yapan PETA aktivistleri, projeksiyon ışıkları ile duvara “Bilet için para ödediniz, Marius ise hayatıyla ödedi” yazmıştı.

Kaynak: Vice News 

Hazırlayan: Burak Avşar