Okuma süresi: < 1 dakika

Pandalar (Ailuropoda melanoleuca) kalan son 2 bin bireyi ile nesli tehlikede olan bir türdür. Kızamık benzeri bir virüsle yayılan, bulaşıcı “gençlik hastalığı”, Çin’de bulunan bir panda üreme merkezindeki iki pandanın ölümüne sebep oldu. Yapılan açıklamada, hastalığın pandalar arasında bulaşıcı olduğu belirtildi.

Doğal yaşam alanlarının azalması ile nesilleri hızla azalmaya başlayan ve koruma altına alınan pandalar hem doğal ortamlarında, hem de koruma merkezlerinde üreme konusunda oldukça isteksiz canlılardır. Şimdilerde Çin’de bulunan Shaanxi Doğal Yaşamı Koruma ve Araştırma Merkezi‘nde ortaya çıkan vakada ise pandaların son bireyleri de salgın hastalık sonucu ölümle burun buruna. Hastalık, 25 pandanın yaşadığı merkezde bulunan pandalardan ikisinin ölümüne sebep oldu. Bir başka panda ise tedavi altına alındı. Bir diğer pandanın ise virüsü taşıdığı halde henüz hastalığın belirtilerini göstermediği saptandı. Şu anda merkezde bulunan pandalardan kaçının virüsü taşıdığı bilinmese de bu durum bilim insanlarını alarma geçirdi.

Gençlik hastalığı diye bilinen viral hastalık, öncelikli olarak köpekleri etkileyen ölümcül bir hastalıktır. Aşı yapıldığı takdirde bile kurtarılamayan hayvanlar olmuştur. Köpeklere ve pandalara ek olarak, tilkilere, sansarlara, foklara ve pek çok başka hayvana da bulaşabilmektedir.

Çin’in Xi’an bölgesinde bulunan, hastalığın pandalarda ortaya çıktığı merkez, durum üzerine kapatıldı ve sağlıklı olduğu düşünülen pandalar başka merkezlere götürüldü. Hastalığın pandalara yayılma sebebinin, merkezin etrafında bulunan çitlerin boşluklarından yararlanarak içeriye giren köpekler olabileceği düşünülüyor.

Öksürük, burun akıntısı veya ateş ile ortaya çıkan hastalığa yakalanan bir pandanın yaşama şansı, istatistiklere göre yüzde 20 civarında, eğer ki virüs sinir sistemini etkilemişse, pandaların yaşama şansları yüzde 5’e kadar düşebiliyor.

Kaynak: Deutsche Welle EN