Ana Sayfaİnsan ve ToplumPandemi Döneminde Online Alışveriş

Pandemi Döneminde Online Alışveriş

-

Küresel olarak salgın ilan edilen COVID-19 hastalığı, dünya genelinde 2020 yılının en belirleyici olayıdır. Salgının yayıldığı günden sonra, günlük yaşantımız da büyük bir hızla değişmeye başladı!

Tek bir yerde toplanması güvenli kabul edilen insan sayısı, binlerden yüzlere, hatta onlara düştü. Restoranlar, barlar, sinema ve spor salonları kapandı. Ofis çalışanları, tam zamanlı olarak uzaktan çalışmanın zorlukları ile karşı karşıya kaldı. 

Aslında, bu dönemde insanlar, birbirine bağlı dünyamızın gerçekleriyle ve bu bağlantıları diğer insanlarla geçici olarak da olsa ayırmanın ne kadar zor olduğuyla karşılaştı. Bu yalnızlık ve belirsizlik döneminde, insanların alışveriş davranışları da kısa bir sürede gelişmeye başladı. Tüketiciler, artık neredeyse tüm alışverişini çevrimiçi ortamlardan gerçekleştirmeye başladı. 

Pandemi Alışveriş Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirdi?

Hepimiz, bir noktada şuanda ihtiyacımız olmayan bir şeyi ya da bir alışveriş yapma niyeti olmadan, etrafa bakmak için mağazalarda dolaştık. Bunu bazen bir ürün hakkında bilgi toplamak, bazen de sadece zevk için yaptık. Mağaza dolaşma alışkanlığı aynı zamanda bir kaçış, sosyalleşme ve basit bir eğlence aracı olarak da fayda sağlamaktadır. 

Fiziksel mağaza alışverişini doğasında, göz atma arzumuz da büyük rol oynamaktadır. Ürünlere dokunma, görme, hissetme ve deneyimleme deneyimleri de ödüllendiricidir. Çevrimiçi mağazalar ise, gezinme fırsatı sunmaktadır. Bir üründen diğerine giderken, kendinizi başlangıçta satın almayı düşünmediğiniz bir şey için ödeme yaparken bulabilirsiniz. Bu göz atma, aslında çevrimiçi mağazalar için önemli bir gelir sağlamaktadır. 

Pandemi Döneminde Online Alışveriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüm dünyanın tuvalet kağıdı stokları ile ilgili paniğe kapıldığını gördüğümüz günlerde olduğu gibi; bireylerin bu küresel salgına verdikleri ana tepkilerden birinin, alışveriş alışkanlıklarını değiştirmektir. 

Daha fazla insan online alışveriş yaptıkça, güvenlik konusu da giderek daha önemli hale geliyor. Bu bölümde, pandemi döneminde online alışverişin avantajlarından yararlanırken, güvenlik konusunda size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarından bahsedeceğiz:

 • Bir siteyi güvenlik göstergeleri açısından inceleyin

Bir online alışveriş mağazasında, ürünleri ilk elden görme avantajına sahip olursunuz. Öncelikle, ziyaret ettiğiniz mağazanın yasal olup olmadığını kontrol edin. Sertifika bilgilerini ve firmanın ayrıntılarını görüntülemek için, anasayfada yer alan asma kilidi tıklayabilirsiniz. En azından, şifreleme kullanmayan sitelerden alışveriş yapmayın. 

Ek olarak, bir sitenin güvenilir olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki sorulardan birkaçını sorabilirsiniz:

 • Bu sitenin bir iade politikası var mı?
 • Dil bilgisi ve yazım hataları var mı?
 • Takip edilen bir sosyal medya hesapları var mı? 
 • Siparişiniz hakkında iletişime geçebileceğiniz iletişim bilgileri var mı?

Bu tür sorular, dolandırılmayacağınızı garanti etmese de, bir siteye güvenip güvenmemeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

 • Verilerinizi koruyun 

Online alışveriş yaptığınız bir siteye, ihtiyacınız olandan daha fazla bilgi vermeyin. Çok fazla kişisel bilgi isteniyorsa, müşteri hizmetlerini arayın. Ayrıca, kişisel bilgilerinizi şifre olarak kullanmayın ve önemli hesaplarınızda kullandığınız şifreleri kullanmaktan kaçının. 

 • Gerçek olamayacak kadar iyi kampanyalara dikkat edin

Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Online alışveriş dolandırıcılığına karşı en güçlü savunma, sağduyudur. Ayrıca, tehlikeli reklam aboneliklerine karşı da dikkatli olun. 

 • Siparişiniz ulaşmazsa, harekete geçmeye hazır olun

Makbuz ve sipariş onay bilgilerini kaydedin. Siparişiniz elinize geçmezse, iletişim bilgilerinden ulaşım sağlayın. Kimseye ulaşamıyorsanız ve kötü bir oyun olduğundan şüpheleniyorsanız, yetkili yerlere bunu bildirin. 

İnsanlar evde kalmaya ve kalabalıklardan zuak durmaya giderek daha fazla teşvik edildikçe, online alışveriş yapanların sayısı da büyük olasılıkla artmaya devam edecektir. 

Pandemi Döneminde Online Alışverişin Avantajları

Neredeyse bir gece, tüketicilerin satın alma davranışları önemli ölçüde değişti. Artık, tüketicilerin neredeyse yarısı kalabalıktan kaçıyor ve her 3 tüketiciden 1’i, daha az evini terk ediyor. Bir anket çalışmasında, katılımcıların %30’unun artık daha sık online alışveriş yaptığı bulunmuştur. Peki, pandemi döneminde tüketicilerin online alışverişe yönelmesinin en önemli avantajları nelerdir?

 • Her şeyden önce, online alışveriş kolaylığı diye bir şey vardır ve tüketicilere aynı anda daha geniş bir seçenek sunulmaktadır. 
 • Alışveriş eğlenceli olabilir. Çünkü, yeni ürünler bulursunuz. 
 • Ayrıntılı ürün bilgileri aracılığıyla, online alışveriş daha fazla şeffaflık içerir. Bu da, daha fazla açıklık ve dürüstlük hissi sağlamaktadır. 
 • Aynı kategoriye ait farklı ürünlere çok daha hızlı bir ulaşım süresi vardır. 

Pandemi Döneminde En Çok Ne Alındı?

Salgın döneminde; tuvalet kağıdı ya da makarna gibi ihtiyaçların yanı sıra, evde kalmak zorunda olmanın gerekliliğiyle; hobi ürünlerine, kişisel bakım ve kişisel gelişim ile ilgili ürünlere olan talep de arttı.Evden çalışmanın esnekliği ve artık siparişlerin günün hangi saatinde ulaştığının değişmesi de online alışverişe olan talebi arttırdı. Peki, kullanıcılar en çok ne satın aldı? 

 • Çalışma masası, ofis koltuğu, yazıcı, kırtasiye malzemeleri ve web kamera gibi ofis malzemeleri
 • Çocukları oyalamak için lego ve puzzle
 • Bahçe dekorasyon, inşaat malzemeleri ve boya
 • Ağırlık bandı, fitness malzemeleri
 • Gıda takviyeleri ve vitaminler
 • Oyun konsolları
 • Dil öğrenme kitapları
 • Bilgisayar ve konsol oyunları
 • Mutfak gereçleri
 • Müzik aletleri

Satışı yavaşlayan alışveriş kategorileri ise; tatil ürünleri %70 azaldı, motorlu ürünlerin satışı %20 azaldı ve moda ve aksesuar ürünlerinin satışı da %35 oranında azaldı. Elbette bu, insanların iyi görünmekten vazgeçtikleri anlamına da gelmiyor. Yukarıda listelenen ürün grupları hakkında en güncel kampanyalar ve indirim fırsatları için dilerseniz kupon.net adresini ziyaret edebilirsiniz. 

SON YAZILAR

Nedir bu normal?

Normal, Latincesi normalis olan “gönyeli, ölçüye uygun” sözcüğünden gelmektedir. Ayrıca Fransızca normale de “kurala uygun, kurallı” sözcüğünden alıntıdır. Norm, Fransızca norme "kural, standart, ölçü" sözcüğünden gelmektedir...

Tek kişilik azınlık

Sürekli bir şeylere yetişme çabası... Hep geç kalmışlık hissi içerisinde geçen günler... Düşünmeye bile zaman bulamayan insan selleri... Düşünmek bile istemeyen ve bundan kaçmaya çalışan...

Sessizliğin Sesi ve Mizofoni

Sümer’in baş tanrılarından Enlil, bir gün insanlardan çok rahatsız olduğu için onları yok etmeye karar verir. İnsanlardan rahatsız olmasının tek nedeni ise çok fazla üremeleri...

Arkeik Çığlık

"Geçmiş dönemlerle kıyaslandığında elbette kat edilen epeyce bir yol vardır ama bilgi ve teknoloji çağında kulaklardaki o arkeik söylem, aslında kadının var olması gereken alanı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol