Okuma süresi: 2 dakika

Biz yüzen bir adada yaşıyoruz. Adamızdaki herkes futbolu çok seviyor.
Futbol maçlarını hiç kaçırmayız. Ama gerçek şu ki alan yetersizliği yüzünden buradaki hiç kimse futbol oynayabilmiş değil. Kendimize ait birkaç metre karemiz bile yok.

Dünya Kupası’nı izlerken çok heyecanlanmıştık. Ben ve arkadaşlarım adadaki ilk futbol takımını kurmaya karar verdik. Bir top bulup oyuncu topladık. Ama oynayacak yerimiz yoktu. Ama sonra aniden aklıma bir fikir geldi.

Suyun üzerinde bir saha oluşturmayı önerdim. Panyee’nin Futbol Kahramanları. Bu bizim küçük adamızın hikayesi. Yüzen Ada Koh Panyee,
Güney Tayland’ın Andaman Denizi’nde bulunmakta. Hayat her anlamıyla monotondu deniz ve balıkçılık yoksulluk ve işsizlik bir de izolasyon. 1986 yılına kadar durum böyleydi.

Bir futbol takımı kurduk ve hayatımız değişti. Tüm adada tahta aradık, böylece bir saha kurabilecektik. Eski tekneleri kullandık, bazı evlerden kullanılmayan kısımları bile çıkardık. Birçok çaba ve zaman harcadık. Çok mükemmel bir saha olmadı. Küçüktü, dengesizdi ve bazı çiviler yerinden çıkıyordu. Top sık sık suya düşüyordu. Bu yüzden zamanımızın çoğunu top oynamak yerine yüzerek geçirdik. Sonraki süreçte kazanacağımız başarılar hakkında bir fikrimiz yoktu.

İşte bu 30 sene önce kurduğumuz saha. Başarımızdan sonra bu sahayı, şimdi çocukların antrenmanında kullanıyoruz. Kulüp yeni fırsatlar tanıdı. Şu an ben koçum ve iyi olduğum şeyi yapıyorum. Kazancımı da buradan elde ediyorum.
Bu sadece kulüpte çalışmakla ilgili bir şey değil. Bu çocukların babaları artık tüccarlık ya da zanaatkarlık gibi değişik işlerle meşguller. Artık sadece balıkçılıkla uğraşmak zorunda değiller.

Takımımız turnuvalarda oynamak için anakaraya gitti.

Toprak sahaları olan takımları yenmemiz insanları şaşırttı, en sonunda bir turnuva bile kazandık. Ayakkabılarımız bile yoktu. Çıplak ayakla oynuyorduk ve top oldukça sertti. Şu ‘Mikasa’ denilen toplardandı.

Yüzen bir sahamız olduğu doğru. Ama en önemlisi şu ki harika oyuncularımız var.

Okulu seviyorum ama futbolu daha çok seviyorum. Eğitimimi bitirmek istemiyorum, çünkü profesyonel bir futbolcu olmak istiyorum.

Yeni bir saha inşa ettik ve zamanla onu geliştirdik.

Ben forvet oyuncusuyum ve birçok gol attım. Liverpool FC’yi çok seviyorum.
Hayalim bir gün orada oynamak.

Herkes Panyee futbol takımından önemli bir ders alabilir. Genç insanlar bir şeyleri başlatmayı öğrenebilirler. Ne kadar imkansız görünürse görünsün hayallerini takip etme arzularına sahip olabilirler.

2004 ve 2010 arasında Panyee FC, Güney Tayland Gençlik Turnuvası’nda 7 kere Şampiyon Oldu.