Ana SayfaUzayParalel evrenler arası geçiş: Dr. Michio Kaku

Paralel evrenler arası geçiş: Dr. Michio Kaku

-

Paralel evrenlere geçiş mümkün mü?

Evren hakkında bildiklerimizin çok az olması, bizleri her geçen gün yeni sorularla karşı karşıya getiriyor. Bu sorulara cevap ararken, evrenin işleyişinin arkasındaki sistemin, baştan aşağı şaşırtmacalarla dolu olduğunu görüyoruz. Ünlü gelecekbilimci, teorik fizikçi, “İmkansızın Fiziği”“Geleceğin Fiziği” ve “Zihnin Geleceği” kitaplarının yazarı Dr. Michio Kaku, Youtube’daki Big Think kanalında evrenin sonunu açıklayan bir videoya imza attı.

Videoda Kaku, evrenin sona ermesiyle alakalı popüler “Büyük Çöküş” teorisine karşı çıkan “Büyük Donuş” kavramına açıklık getiriyor. Gittikçe hızlanan genişleme yüzünden, evren gelecekte mutlak ve tamamen karanlık bir dönem yaşayabilir. Bu dönemde herhangi bir yönde herhangi bir şeyin gözükmesi imkansız hale gelecektir; çünkü her şey birbirinden fazlasıyla uzak olacaktır.

Ama içiniz rahat olsun, eğer yüz milyarlarca yıl yaşamak niyetinde değilseniz, her şeyin Kaku’nun deyişiyle “tamamen karanlığa bürüneceği” günü göremeyeceksiniz. Kaku, evrenin o vakit sadece yalnız nötron yıldızlarıyla, kara deliklerle, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarla dolu olacağını söylüyor.

Ancak yüz milyarlarca yıl yaşamayı amaçladığınızı düşünelim, hayatta kalmak için ne yapabilirsiniz? Kaku, Büyük Patlama’nın temeli olan Planck enerjisini toplamayı başarırsak hayatta kalabileceğimizi düşünüyor. Bu enerjiyi kullanarak farklı evrenleri ayıran düzlemlerin ötesine geçebileceğimizi öne sürüyor.

“Paralel bir evrene geçmek için ihtiyacımız olan Planck enerjisi, on ile on dokuz milyar elektron volt,”diyor Kaku ve ekliyor: “Trilyonlarca yıl sonra, evrenin mutlak ölümüyle yüzleşen akıllı yaşam, evreni terk etmeye karar verebileceğini tahmin ediyorum..” 

Kaynakfuturism.com
Alıntıbilimkurgukulubu.com

SON YAZILAR

Gözlerine Gezegenleri Düşüren, Gözlerine Yıldız Tozu Bulaştıran Bilim Kadını: Maria Mitchell

Babam Hasan Atay Anısına 01.08.1818 günü Nantucket Massachusetts'te gözlerini açtığında, Maria Mitchell için herkesten farklı göreceği, evrene gözlerini dikeceği ve gözlerindeki yıldız tozundan bir iz bırakacağı...

Kara delikler haydut dünyalarda yaşamı oluşturabilir

Kara delikler kozmik yaşamın yıkıcı motorlarıdır; ancak aynı zamanda yaşamı da oluşturmuş olabilirler. Süper kütleli kara delikler ile ilgili yapılan yeni araştırma, beslenme sırasında yaydıkları radyasyonun...

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin sınırında bir nesne keşfetti

Bilim insanları, güneş sistemimizin sınırlarında gezinen büyük bir nesne keşfetti. Bilim insanlarının keşfettiği bu nesne, Güneş Sistemi'nin erken dönemlerine ait olabilir ve gezegenlerin bugünkü formuna nasıl...

NASA’dan Black Friday için 10 kara delik fotoğrafı

NASA, tüm dünyanın aksine ‘Black Friday’i farklı bir yöntemle kutladı. Birçok kişi indirimli alışveriş peşindeyken, NASA elindeki harika kara delik fotoğraflarını “Black Hole Friday” adını...
BilimFaresi
BilimFaresi
Bilimsel haberler ışığında evreni ve yaratılışı daha da iyi tanımaya çalışıyorum. Bilgileri paylaşmaya, ışığı ve kelamı taşımaya niyetiyle oluyor her şey.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol