Ana SayfaYeşilVeganlıkHollywood kostüm tasarımına kürksüz ve derisiz devam ediyor

Hollywood kostüm tasarımına kürksüz ve derisiz devam ediyor

-

Birçok film, film ve televizyon sektöründe hayvanlardan elde edilmeyen derisiz ve kürksüz görünüşleri tercih ederek yeni bir etik standart kurmuş ve izleyicilere hayvanların bedenlerinin onlara kalmasını cekete, ayakkabıya, modaya dönüştürülmemesi konusunda güçlü mesajlar vermişlerdir.

İşte vahşi deri ve kürk yerine yaratıcı malzemeler kullanılmış bazı filmlerin özetleri:

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

Hollywood kostüm tasarımcısı Judianna Makovsky, Alman dergisi Stlight’a filmde deri kullanılmadığını açıklamıştır: “Böyle filmlerde, böyle bir şekilde oluşturulmuş ve bastırılmış farklı doku gibi esnek malzemeler kullanırız… Gerçek deri rahatsız edici ve yeterince esnek değil.”

Check out the exclusive @imax.movies #GotGVol2 poster as debuted by @JamesGunn! #IMAX

A post shared by Guardians of the Galaxy (@guardiansofthegalaxy) on

Game of Thrones (2017)

IKEA’nın sahte kürk kilimleri pelerin olarak kullanılır mı? Neden kullanımasın? Eğer Sansa Stark ve Jon Snow’un kürk pelerinler kendi tüylerle kaplı ceketin olmasını arzulattığını görüyorsan, Kuzeydeki insanları birçok sahte kürk pelüş kilimler sunan IKEA’daki ev eşyaları bölümünden başka bir şeyden giyinmediği konusunda için rahat olsun.

IKEA pelerinler için, kendin kur eşyalarına yaptığına benzer bazı yönergeler verdi. Üç aşamalı Kendin Yap süreci, geçmiş bölümleri art arta izlerken, adılar Bayramı kostümünü tasarlarken ya da sadece sevecen bir şekilde kışa hazırlanırken kendi çekici pelerininle övünebileceğini garantiler.

Empire (2015)

PETA gösterinin gardrobunu stilist Donna Salyers’in Muhteşem Kürkleri’yle teması kesti ve Empire o zamandan beri sette sahte kürkleri kullanıyor. Gelişme var!

Long live the king and his queen. ? #Empire is back for Season 4 on September 27 at a new time of 8/7c!

A post shared by Empire (@empirefox) on

The Hunger Games (2014 ve 2015)

Woody Harrelson The Hunger Games filmlerinde vegan botlar giymiş. Catching Fire kostüm süpervizörü Tyson, “Woody Harrelson onları (botları) o kadar beğendi ki , Mockinjay için de istedi.” diyerek alıntı yapar. Bize memnun bir müşteri gibi geldi! Daha çok ünlü yıldız, derilerden kaçındıklarında sadece hayvanların sömürülmesini önlediklerini bildiklerinde sadece memnun olmakla kalmayıp sonuçlarından da tatmin olacaklarına eminiz.

From day one, he always encouraged Katniss to follow her gut. #TheHungerGames

A post shared by The Hunger Games (@thehungergames) on

Les Miserables (2012)

Victor Hugo romanındaki uyarlamasındaki Anne Hathaway’in ayakkabısı tamamen derisizdi. Kostüm tasarımcısı Paco Delgado: “Onun Fantine karakteri için ayakkabıları üzerinde hiçbir hayvandan elde edilen malzeme kullanamadık. Bağcıklı çizme ve bot tasarlamak için çok özel ayakkabıcılar bulmak zorunda kaldık. Aynı zamanda çok daha sofistike olan düz ayakkabılar yaptık.” dedi.

Zombieland (2009)

The Hunger Games Harrelson’ın ilk vegan giyiniş atılımı değildi. Aktör bu filmde, vegan yılan derisi ceket ve vegan botlar giymiştir. Film ekibinden bir üye: “Bu kostüm sentetik materyallerden yapılmıştır. (Asla deri giymemiştir.) Botlar da özel sentetikti. Aynısı ‘piton’ için de geçerlidir.” demek zorunda kalmıştır.

Gladiator (2000) ve Walk the Line (2005)

Gladyatör filminde Joaquin Phoenix’in kostümleri ve ayakkabıları tümüyle vegandı. ABC News “sandaletli ve kılıçlı Russell Crowe için bile ‘Gladiator’ kostümcüleri onu sentetik giydirmek zorunda kaldığını” bildirmiştir. Academy-Award kazanan oyuncu aynı zamanda Walk the Line’da da vegan giyinmiştir. Russell, vegan giyinmesinin kim olduğunun bir parçası olduğunu ve bu yüzden çalışırken her zaman dikkatli olduğunu, yapımcılarla bunu her zaman tartıştığını ve onların uyumlu olduğunu söylemiştir.

101 Dalmatians (1996)

Glenn Close, kürk seven karakterinin filmde sadece sahte kürk giydiği konusunda ısrar etmiştir.

Close’un gerçek hayatta vahşi karakterine benzemediğini gösteriyor!

Batman Returns (1992)

Michelle Pfeiffer’in ikonik Catwoman kostümünün lateksten yapıldığını biliyor muydunuz? Kostüm tasarımcısı Mary Vogt, onun siyah, seksi, esnek ve parlak olmasını istediklerini bildikleri ve Latex de olabileceğin kadar siyah, esnek ve sert olduğunu açıklamıştır.

Ne giydiğini bil

Deri almak direkt olarak fabrika çiftliklerine ve kesimhanelere katkı sağlar, çünkü deri et endüstrisinin ekonomik olarak en önemli yan ürünlerindendir. Aynı zamanda deri doğa dostu değildir, çünkü sepileme için kullanılan toksinlerden kaynaklanan kirliliğin yanı sıra et endüstrisinden kaynaklanan tüm çevresel yıkımların sorumluluğunu üstlenir.

Kürklere gelince, kürk çiftliklerindeki hayvanlar tüm hayatlarını daracık, pis tellerin içine hapsolmuş şekilde geçirirler. Kürk üreticileri, boğma, elektrokusyon, gaz ve zehir içeren mevcut en ucuz ve vahşi yöntemleri kullanırlar.

Birleşik Devletler’deki kürkün yarısından fazlası, milyonlarca kedi ve köpeğin sopalandığı, asıldığı, kan kaybından öldürüldüğü ve genellikle canlı canlı derilerinin yüzüldüğü Çin’den gelir. Çin kürkleri genellikle kasten yanlış etiketlendirilir, yani eğer herhangi bir kürk giyersen, hangi derinin içinde olduğunu bildiğini garanti etmenin kolay bir yolu yok.

Bu vahşi endüstrileri desteklemediğini bildiğinden emin olmanın en iyi yolu sadece hayvanlardan elde edilmeyen ürünler satın almaktır.

Daha fazla bilgi için, Nasıl Vegan Giyinilir makalemizi inceleyiniz.

Kaynak: PETA

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol