PechaKucha Night İstanbul “Yaratıcı Karşılaşmalar” başlığı ile Salon De Creativithe sponsorluğunda yaratıcı ruhu yaşatmayı başaran konuşmacıları ve projelerini sahneye davet ediyor. Bu serinin 3. etkinliği yine çarpıcı sunumlarla yaratıcılık üzerine. 19 Ekim Perşembe akşamı Kaset Kadıköy’de gerçekleşecek etkinliğe giriş ücretsiz. Daha fazla bilgi için ndenizu(at)34solo.com ile iletişime geçebilirsiniz.

PechaKucha Night Nedir?

PechaKucha Night, Şubat 2003’te Klein Dytham Mimarlık’tan Mark Dytham ve Astrid Klein tarafından genç tasarımcıların buluşup ilişkilerini genişlettiği ve işlerini kamusal alanda gösterebildikleri bir etkinlik olarak ortaya çıktı. PechaKucha Night bugün kar amacı gütmeyen bir paylaşım ve iletişim aktivitesi olarak, dünyanın 1500’den fazla kentinde düzenli olarak yapılıyor. PechaKucha sunum formatı fikirlerin 20 saniyelik 20 slayttan oluşan 6 dakika 40 saniyelik görsel bir sunumla izleyiciye etkin bir biçimde aktarılması esasına dayanıyor. İstanbul’daki PechaKucha Night etkinlikleri 34solo tarafından düzenleniyor.

PechaKucha Night İstanbul’da kimler konuştu?

2009 yılında başlayan PechaKucha Night İstanbul etkinliklerinde bugüne kadar yerli ve yabancı 120 konuşmacı sahneye çıktı. Konuşmacılar arasında 25 sunumla mimarlar çoğunluğu oluştururken, 17şer sunumla tasarımcılar ve gösteri sanatçıları onları izledi. Sinema, dijital sanatlar, müzik, moda, fotoğrafçılık gibi yaratıcı endüstrilerin farklı alanlarından gelen konuşmacıların yanı sıra reklamcılar, kültür yöneticileri ve akademisyenler de PechaKucha Night sahnesinde yerlerini aldılar. Yaşları 7-12 arasında değişen çocuklar ise kendileri için düzenlenen ‘Çocuk Olmak’ özel etkinliğinde PechaKucha Night sahnesine ilk adımlarını attılar.

PechaKucha Night İstanbul’u Kimler İzledi?

Her seferinde yaklaşık 150-200 seyircinin ilgi ile izlediği PechaKucha Night İstanbul etkinliklerinde en kalabalık izleyici grubunu mimarlar oluşturuyor. Öğrenciler, sanatçılar, fotoğrafçılar, modacılar profesyoneller ve tasarımcılar da etkinliğin takipçileri arasında.

PechaKucha Night İstanbul’da Neler Konuşuldu?

PechaKucha Night İstanbul izleyicileri iki ayda bir düzenlenen etkinliklerde İstanbul’un yaratıcı endüstriler ile ilgili gündemini yakalama şansını buldular. En yenilikçi tasarımlar, yeni mimari yaklaşımlar, genç yetenekler, moda trendleri, sanatçı inisiyatifleri, sosyal sorumluluk projeleri, internet girişimleri, yeni yayınlar, yeni mekanlar, disiplinler arası projeler keyifle izlenen görsel sunumlarla izleyiciye aktarıldı. Zaman zaman 20X20 sunum formatının sınırları zorlanarak müzikli, oyunlu, sürprizli, interaktif sunumlarla renkli ve eğlenceli anlar yaşandı. Özel gündemlerle düzenlenen etkinliklerde Hollandalı ve Türk mimarlar ‘ Tanrım Beni Baştan Yarat’ başlığı altında İstanbul üzerine birlikte hayal kurmayı denediler. Erivan ve İstanbul’da ortaklaşa düzenlenen iki etkinlikte Erivan-İstanbul arasındaki yakınlaşmalar yaratıcı endüstriler bakışı ile yeniden kurgulandı. İstanbul’un kültür sanat ajandasını belirleyenler ‘Curating İstanbul’ konulu gecede bir araya geldiler. ‘Bir Karakter Yaratmak’ başlıklı etkinlik ise farklı disiplinlerden 10 sanatçının sunumları ile yaklaşık 3 saat süren canlı bir performansa dönüştü.

PechaKucha Night İstanbul nerde yapılıyor?

PechaKucha Night İstanbul açılışını Hayal Kahvesi Bistro’da yapmıştı. Sonrasında geçen 4 yıllık dönem boyunca PechaKucha Night etkinliklerine Yapı-Endüstri Merkezi gönüllü ev sahipliği yaptı. Düzenli resmi etkinlikler dışında Amber Festivali, ArkiParc, ArkiMeet ve Kurye Video Festivali için başka mekanlarda PechaKucha özel etkinlikleri gercekleşti. Daha önce de İstanbul Tasarım Bienali’nde yan etkinlik olarak yer alan ekip ‘Kendi Partini Kendin Yarat’ başlığı ile uzun bir aradan sonra tekrar kulüp ortamına döndü. Milano Salone del Mobile’de diğer PechaKucha şehirleri ile birlikte sunum yaptı. Geçtiğimiz yıl boyunca Tasarım Atölyesi Kadıköy’de düzenlenen PechaKucha Night şehrin yaratıcı kitlesi ile buluşmaya Kaset Kadıköy’ de devam ediyor.

PechaKucha Night İstanbul ne zaman yapılıyor?

PechaKucha Night İstanbul yılda 4 kez yapılıyor. Etkinlik tarihleri ve diğer bilgiler için PechaKucha Night İstanbul Resmi Sayfası’nı ziyaret edebilirsiniz. http://www.pechakucha.org/cities/istanbul

34solo hakkında : https://34solo.org/

Salon De Creativithe hakkında: https://salondecreativithe.com/