Okuma süresi: < 1 dakika

Dünyadaki en yoğun hava kirliliği yaşanan şehirlerin başında gelen Pekin’de, bu probleme karşı yaratıcı bir çözüm üretmeyi düşünen “Fındık kardeş” lakaplı aktivist, havadaki partikülleri vakumlayarak hava kirliliğinden tuğla üretti.

Çin’in Shenzen şehrinde yaşayan 34 yaşındaki aktivist ve performans sanatçısı, yaklaşık 100 gün boyunca Çin Ulusal Tiyatrosu, Tiananmen Meydanı gibi yerlerde, özel endüstriyel bir vakum aracıyla havadaki kirlenmeye sebep olan partikülleri vakumladı.

Sputnik News’in haberine göre, topladığı hava kirliliğini bölgedeki bir fabrikada presleten “Fındık kardeş”, hava kirliliğinden tuğla üretmeyi başardı. 

Yaptığı başarılı girişim ile her gün yaklaşık 60 kişinin soluyacağı hava kirliliğinden kurtaran aktivist, tuğlayı bir binanın inşaatında kullanmayı planladığını açıkladı.

Quartz isimli haber sitesine konuşan sanatçı, “Pekin’in havası inanılmaz kötü. Temiz hava çekebileceğiniz hiçbir yer yok” diyor. Vakum aracı ve ürettiği tuğlası ile insanları çevre sorunları hakkında daha dikkatli olmaya davet ediyor ve “doğa ile insan” arasındaki ilişkiyi vurgulamaya çalışıyor. 

Hazırlayan:Burak Avşar