Journal of Nutrition Dergisi’nin yayınladığı bir araştırma, cevizin kalorisinin ABD Tarım Bakanlığı’nın belirttiğinin aksine yüzde 21 daha az olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre 1 porsiyon yani yaklaşık 7 ceviz 185 değil 146 kalori içeriyor ve bu da bize, mevcut değerin 39 kalori değişebileceğini söylüyor. Bu da cevizi günlük beslenmede kullanmak için bize bir sebep daha sunuyor.

Ceviz için kalori değerinin hesaplanması Atwater faktörleri kullanılarak yapılıyor. Atwater faktörleri ise 19’uncu yüzyılın sonlarından bu yana pek çok gıda için metabolik enerji miktarının veya vücutta kullanılabilecek enerji miktarının belirlenmesi alanında kullanılıyor. Sarah K. Gebauer ve Janet A. Novotny ile birlikte David J. Baer öncülüğünde USDA Tarımsal Araştırma Merkezi’nde yürütülen araştırmanın sonucu, cevizin Atwater faktörleriyle hesaplanan metabolik enerji değerinin yüzde 21 daha az olduğunu gösteriyor.

Araştırma ekibi, Beden Kitle Endeksi (BMI) ve yaş bazında sağlıklı, 10’u erkek 8’i kadın 18 yetişkini iki gruba ayırdı. Her grup, üç haftalık süreyle tipik Amerikan diyetini uyguladı. Gruplar ardından yine 3 hafta aynı diyeti bu kez 1,5 porsiyon ceviz takviyeli olarak uyguladı. Bireylerin toplam kalori seviyelerinin, her iki tedavi dönemin de değişkenlik göstermediği görüldü. Uygulanan diyetlerden; cevizden, dışkı ve idrardan örnekler toplanarak elde edilen veriler cevizdeki metabolik enerjinin hesaplanmasında kullanıldı.

Cevizin kanser, kalp ve damar hastalıkları ve bilişsel hastalıklarla ilgili riskleri azalttığı herkes tarafından bilinmekte. Dr. Baer, cevizin günlük beslenme alışkanlıklarımızın bir parçası olması gerektiğini belirtirken bu araştırmanın kilo sorunu olan birçok tüketicinin, kaloriyle bağlantılı kaygılarını ortadan kaldırabileceğini de ekledi.

Çalışmanın tamamına ulaşmak için tıklayın.