Ana SayfaKültür & SanatPEYK'le yeni albümlük hoşbeş

PEYK’le yeni albümlük hoşbeş

-

Merhaba PEYK, duyduk ki 4. Albümünüz çıkmış. Önce tebrik edelim sonra da biraz söyleşelim istedik. Tebrikler. İsterseniz klasik bir açılışla başlayalım? Müzik serüveniniz nasıl başladı, nasıl şekillendi?

 • Çok teşekkür ederiz. En az 100 kez bu soruyu cevaplamak oldukça zor. Çok klasik bir cevap olacak ama merak eden okuyucular ekşi sözlükte hikayemiz var:) Oradan bakabilirler.
 • Özgür: Hepimizin farklı müzik serüveni var ama sadece Barış ve ben okulluyuz diğer arkadaşlar alaylı. Bu da iyi bir şey aşırı akademik veya aşırı başıbozuk olmaktan kurtuluyoruz bir yerde.
Peki, grubunuza neden PEYK adını uygun gördünüz?
 • Ertan buldu ismi. Albüm çıkıyordu ve bize bir isim lazımdı.
Klipleriyle de nice gönüle girmiş bir grup olarak ilk klip müjdesini hangi parça için verebilirsiniz?
 • Müjde vermek için biraz zaman lazım. Hepsini yapmak isteriz ama ilk anda Denizdeyim, Lay Lay Lom, No Body ve Sabret için düşünüyoruz.
PEYK’in en dikkat çekici özelliklerinden biri şarkı sözleri, müzik tınıları olarak “a işte bir rock grubu,” denmese de şarkı sözlerine bakıldığında bunlar, buraların rock’ını yapıyor.” diyebiliyoruz. Bu albümde aynı çizgi devam ediyor mu? Lay Lay Lom’da vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
 • Mesaj yok. Daha çok hikaye anlatıyoruz. Hikayelerden bir şey çıkar çıkmaz o dinleyiciye kalmış.
 • Özgür: Mesaj hep aynı aslında, gördüğünü oto sansür hariç herhangi bir otorite tanımaksızın sözlü müzik yoluyla tanımlamak, olumsuz gördüğün bir şey içinse eğer biliyorsan bir önerme yapabilmek. Gerisi fasa fiso.
Yurt dışına açılma projesi kapsamında mı “Nobody” doğdu?
 • Evet yurt dışına açılmayı hep hayal ettik ama İngilizce olması bu yüzden değil. Öyle denk geldi. Aslında bu şarkı Paydos’un orjinali oluyor. Paydos’a evrilmişti şarkı. Halamı kaybetmiştim, o zamanlar…
Ama sonra orjinal halini de kaydetmek istedik. Onu da kaydettik. Nereye gider ve bize ne faydası olur o hesaplar hiç olmaz ve olmadı bizde.
 • Özgür: Evet bu bağlamda şimdiye dek piyasaya çıkmış 2 şarkımızdan biri bu. Diğeri de daha önce tekli olarak çıkan “You Betcha” idi. Birkaç tane de üzerine çalıştığımız ama piyasaya çıkmayan şarkı veya versiyon var. Ancak bu yöntem doğru bir yöntem mi tartışılır tabii.
Argoya kaçmak zorunda kalınan duygular var sanırım ama yine de cinsiyetçi küfür etmemek bilinçli bir tercih mi? Böyle dertleriniz var mı? “Buraya tam küfür yakışır ama cinsiyetçi olmasın.” Hassasiyetiyle yaklaştığınızı söyleyebilir miyiz?
 • Böyle bir derdimiz var ama edebiyatı eksik olursa insanlara batar. Çok üzücü olur bu durum. Oysa kıvamında argo ve küfür bir edebi güzellik olabilir. Koy Götüne var olan müzik piyasasına yapılmış samimi ve dost acı söyler tarzında bir eleştiridir. Sert ve argo öğeleri barındırdığı gerçek ama şarkı olarak çok sürükleyici.
Albümde bir de rembetiko var. Bu yönde üretimleriniz devam edecek mi?
 • Belli değil. Olabilir de olmayabilir de olmayacak deriz bir şarkı çıkar tüm planlar değişir.:))
Vokalleri de göz dolduran albümde, reggae, blues, rock, rembetiko derken aslında müzik türlerini aşma çabasından bahsedebilir miyiz?
 • Evet hep bunu aşmaya çalıştık. Her türü denemekten çekinmedik. Ama ürettiğimizde PEYK tavrını koruyarak yaptık bunu. Bu albüm aslında tam da öyle birbiriyle alakasız ama bir yandan çok belirgin karakteri var. Ayrıca bu albümde Fuat’la çalıştık. Lay Lay Lom adlı parçada. Güzel bir giriş şarkısı oldu.
 • Özgür: Müzik türlerini aşmayı, bu türlerde de ürün verebilmek olarak soruyorsanız, evet bahsedebiliriz. Kendi müzikal yolculuğun esnasında bir sonraki adımda yeni bir tarzın zorlaması sonucu geliştiğini hissetmek çok zevkli bir şey. Ancak bize ait olan şarkılar için, parçanın neye ihtiyacı olduğunu bulup, o türde düzenleme yapmak daha önemli bir aşama diye düşünüyorum. Bazen bir şeyin sadece güzel olması yeterli olmuyor hatta aslında o şarkının hakkının yeterince verilmediği hissini yaratıyor yapanda da dinleyende de. Güçlü şarkılarınız olduğuna inanıyorsanız, uzun uzun düşünmeli ve detaycı yaklaşmalı ancak dinleyene bunu mümkünse kolay bir şey gibi göstermelisiniz. Tabii adı “Lay Lay Lom” olmayan ama aslında gerçek anlamıyla lay lay lom olan şarkılar için böyle bir zorunluluk yok, tersine vakit kaybı olur.
PEYK’in yeni albüm ilk konseri Bodrum’da diye duyduk. Başka konser haberleri verebilir miyiz? Yeni albümün yolculuğu nasıl seyredecek?
 • Bilmiyoruz. Konserler çok daha önce vardı. Lansman yapmak da istemiyoruz. İnsanlar sahiplenir, dinler, konserler de güzel olabilir. Bu bile yeter bize.
Son olarak Gaia okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yurtta barış dünyada barışla mutlu ve mesut yaşamalarını dileriz. Sağlıklı ve huzur dolu olsunlar:))

Teşekkürler PEYK.

Ayrıca şöyle bir nokta var. Bu albümü sadece PEYK yapmamış. Aşağıda ismi olan insanların da büyük katkısı olmuş. Onunda bilgisini verelim istedik.

 PEYK – LAY LAY LOM

ALBÜM KÜNYESİ:

Kapak Resmi: Ayse Kapusuz
Studyo: Babajim
Kayıt: Adham Farid, Tolga Alver, Ethem Sunaoğlu
Edit: Ferhat Fidan
Mix-Mastering: Serdar Öztop

I) LAY LAY LOM
Söz: İrfan Alış, Fuat Ergin
Müzik: Peyk
Vokaller: Yağmur Hızal, Ümit Baran, Aykut Kırşan, Ozan Murat, İrfan Alış, Ertan Çalışkan, Barış Tokgöz, Özgür Ulusoy
Perküsyon: Abbas Karacan

II) SABRET
Söz: İrfan Alış
Müzik: Peyk
Keman, Viyola: Altuğ Öncü
Viyolonsel: Şenol Arkun
Vokaller: Yağmur Hızal, Ezgi Kumru

III) KOY G….
Söz: İrfan Alış
Müzik: Peyk
Vokaller: Aykut Kırşan, Ozan Murat, İrfan Alış, Ertan Çalışkan, Barış Tokgöz, Özgür Ulusoy

IV) DENİZDEYİM
Söz: İrfan Alış
Müzik: Peyk
Keman, Viola: Altuğ Öncü, Özgür Ulusoy
Vokal: Yağmur Hızal
Perküsyon: Abbas Karacan

V) NOBODY
Söz: İrfan Alış
Müzik: Peyk
1. Keman: Tuğçe Topdemir, Nazlı Başak
2. Keman: Erkan Özkan, Nazlı Başak
Viyola: İbrahim Topçu, Altuğ Öncü
Viyolonsel: Özlem Yorulmaz
Kayıt: Babajim & Fade Out

VI) UYAN (To Minore Tis Avgis)
Söz (Çeviri): İrfan Alış, Rena Amargianitaki Alış
Müzik-Söz: Marcos Vamvakaris, Apostolos Chatzichristos, Giannis Stamoulis
Buzuki, Keman: Altuğ Öncü,
Vokaller: İrfan Alış,Ezgi Kumru

 

 

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol