Ana SayfaEkolojiDoğaPlastik poşetlere bir darbe de Hollanda'dan

Plastik poşetlere bir darbe de Hollanda’dan

-

Bütün ekosistemlere ve içindeki canlılara kalıcı hasarlar veren plastiğe olan tepki gün geçtikçe kendisini belli ediyor. Alışveriş sırasında kullanılan plastik poşetlere bir darbe de Hollanda’dan geldi.

Hollanda’da doğayı koruma projeleri kapsamında 1 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yasal düzenlemeye göre, alışveriş esnasında plastik poşetlerin bedava verilmesi yasaklanacak.

Yeni yasal düzenlemeyle plastik poşet kullanımının azaltılması hedeflenirken, yasağın ülke çapındaki bütün mağazalar için geçerli olduğu duyuruldu. 

Yasal düzenlemeye göre, alışveriş yapanlar bedava verilen plastik poşeti kullanamayacak, bunun yerine plastik poşet kullanmak isteyenlerden ekstra ücret talep edilecek. 

Gıda güvenliği zorunluluğu dışında bedava kullanılması tamamen yasak olacak plastik poşetlere alternatif olarak doğa dostu çantalar ücretsiz temin edilebilecek.

Plastik poşetlere bir darbe de Hollanda'dan

 

AA’nın haberine göre, plastik poşetlerin yasaklanması konusu geçen sene iktidar ortağı İşçi Partisi’nin (PvdA) Türk kökenli milletvekili Yasemin Çegerek tarafından meclis gündemine taşınmıştı.

İstatistiklere göre Hollanda’da yılda yaklaşık 8 milyar plastik poşet çöpe atılıyor.

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol