Ana SayfaYaşamKadınBiri ayıp mı dedi? Kadınlar iğrenç (!) "kanlı vajinalarının" hikâyelerini anlatıyor

Biri ayıp mı dedi? Kadınlar iğrenç (!) “kanlı vajinalarının” hikâyelerini anlatıyor

-

Regl olmanın eğlenceli hiçbir yanı yok. Doğanın bize sağladığı bir hamilelik testi ve vücudumuzda küçük insanlar taşıyabileceğimizin göstergesi oldukları su götürmez bir gerçek olsa bile menstrüasyon hiç de eğlenceli bir süreç değil. Aksine, kanlı bir bela. Üstelik bir de iğrenç. Regl olmak seksi olmamakla birlikte, fazla regl konuşmak da hayli ayıp. Sessiz olalım (!).

Ne mutlu ki Thinx, regle bakış açımızı değiştirmeyi hedefleyen markalardan biri ve son girişimleri takdir edilesi. Bilmeyenler için Thinx bu sene içinde tartışma yaratan regl dönemi iç çamaşırlarıyla ilgili reklam kampanyasıyla medyanın ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Pek çok insan reklamlar sebebiyle çılgına döndü, ancak mesaj oldukça açıktı: Çok sayıda insan regl oluyor, onları yargılamayı bırakmamızın zamanı geldi.

Bu mesajı yaymak için Thinx kısa bir belgesel yayınladı. Menstrüasyon ile ilgili her şeyi 15 dakikada anlatan bu kısa belgesel gerçekten de izlenmeye değer. Adından da anlaşılacağı üzere The Week isimli bu kısa belgeselde Thinx’in CEO’su Miki Agrawal ve pek çok harika kadının vajinalarının ayda bir kere nasıl kanadığını anlattıkları hikâyelere yer veriliyor. Video, insan vücudunun ne kadar garip ve mükemmel olduğunu anlamak için kısa bir zaman ayırıp izlenmeyi hak ediyor.

Birkaç enteresan regl hikâyesiyle giriş yaptıktan sonra belgesel daha derin meselelere iniyor ve menstrüasyonun neden gerçekleştiğine ışık tutuyor. Sonrasında, Agrawal ve arkadaşları, kadınların küçük yaşlarda öğrendikleri regl dönemi utancına ve regl tabusunun tarihsel kökenine değiniyorlar. Ardından Agrawal kadınlara regl hakkındaki yargılanmalarla nasıl savaşacaklarıyla ilgili birkaç öneride bulunup bunun evrensel öneminden bahsediyor.

Regl - belgesel 1Halihazırda yayınlanalı yaklaşık bir ay olan bu belgesel oldukça önemli bir konuya parmak basıyor ve gönderdiği mesaj gerçekten de önem verilmeyi hak ediyor. Ayrıca, Sophia Bush ve Joy Bryant gibi ünlü isimleri de içerisinde barındırıyor. Belgeselin hedef kitlesi genel olarak biyolojik cinsiyeti cinsel kimliğiyle aynı olan kadınlar, ancak rahmi olan herkesin izlemesi gerekiyor.

Video İngilizce dilindedir. Altyazısı yoktur ne yazık ki. 

Kaynak: Hello Giggles 

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Burcu Altuğ
Burcu Altuğ
1994 yılında İstanbul’da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Ankara ve İstanbul arasında koşturup duruyorum. Yazmayı, okumayı, gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol