Okuma süresi: 2 dakika

Regl olmanın eğlenceli hiçbir yanı yok. Doğanın bize sağladığı bir hamilelik testi ve vücudumuzda küçük insanlar taşıyabileceğimizin göstergesi oldukları su götürmez bir gerçek olsa bile menstrüasyon hiç de eğlenceli bir süreç değil. Aksine, kanlı bir bela. Üstelik bir de iğrenç. Regl olmak seksi olmamakla birlikte, fazla regl konuşmak da hayli ayıp. Sessiz olalım (!).

Ne mutlu ki Thinx, regle bakış açımızı değiştirmeyi hedefleyen markalardan biri ve son girişimleri takdir edilesi. Bilmeyenler için Thinx bu sene içinde tartışma yaratan regl dönemi iç çamaşırlarıyla ilgili reklam kampanyasıyla medyanın ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Pek çok insan reklamlar sebebiyle çılgına döndü, ancak mesaj oldukça açıktı: Çok sayıda insan regl oluyor, onları yargılamayı bırakmamızın zamanı geldi.

Bu mesajı yaymak için Thinx kısa bir belgesel yayınladı. Menstrüasyon ile ilgili her şeyi 15 dakikada anlatan bu kısa belgesel gerçekten de izlenmeye değer. Adından da anlaşılacağı üzere The Week isimli bu kısa belgeselde Thinx’in CEO’su Miki Agrawal ve pek çok harika kadının vajinalarının ayda bir kere nasıl kanadığını anlattıkları hikâyelere yer veriliyor. Video, insan vücudunun ne kadar garip ve mükemmel olduğunu anlamak için kısa bir zaman ayırıp izlenmeyi hak ediyor.

Birkaç enteresan regl hikâyesiyle giriş yaptıktan sonra belgesel daha derin meselelere iniyor ve menstrüasyonun neden gerçekleştiğine ışık tutuyor. Sonrasında, Agrawal ve arkadaşları, kadınların küçük yaşlarda öğrendikleri regl dönemi utancına ve regl tabusunun tarihsel kökenine değiniyorlar. Ardından Agrawal kadınlara regl hakkındaki yargılanmalarla nasıl savaşacaklarıyla ilgili birkaç öneride bulunup bunun evrensel öneminden bahsediyor.

Regl - belgesel 1Halihazırda yayınlanalı yaklaşık bir ay olan bu belgesel oldukça önemli bir konuya parmak basıyor ve gönderdiği mesaj gerçekten de önem verilmeyi hak ediyor. Ayrıca, Sophia Bush ve Joy Bryant gibi ünlü isimleri de içerisinde barındırıyor. Belgeselin hedef kitlesi genel olarak biyolojik cinsiyeti cinsel kimliğiyle aynı olan kadınlar, ancak rahmi olan herkesin izlemesi gerekiyor.

Video İngilizce dilindedir. Altyazısı yoktur ne yazık ki. 

Kaynak: Hello Giggles