Okuma süresi: < 1 dakika

Plastik Sanayiciler Derneği (PAGDER), geri dönüştürülebilen değerli atıkların çöpe atılması ve sahipsiz sokak hayvanların barınma sorununa çözüm sunmak amacı ile “Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi”ni başlattı.

“Sıcak bir yuva her canlının hakkıdır” düşüncesi ile yola çıkılan bu proje ile sokak hayvanlarının birer yuvaya sahip olması amaçlanıyor.

Tüketim ile birlikte atık yığınları da artış gösteriyor ve bu atıkların ağırlıkça yüzde 30’unu, hacimce de yüzde 50’sini ambalaj atıkları oluşturuyor. Ülkemizde, 2010 verilerine göre; kişi başı ortalama atık miktarı 1,10 kg/kişi gün ediyor. 7,5 milyon tonu ambalaj atığının, 2,6 milyon tonu plastik ambalaj atığı. Bu da 2,6 milyar TL yapıyor.

Tüm atıklar, geri dönüşümde değerlendirip ikincil hammadde olarak kullanılırsa, bunun parasal ederi 5,2 milyar dolar. Bu da dış ticaret açığının yüzde 5’i karşılığına denk geliyor.

Ambalaj atıklarının yüzde 63’ü evlerden, geri kalan yüzde 37’si de ticaret/sanayi kesiminden geliyor. Yani, bireysel olarak bizlere çok iş düşüyor ve bu konuya çok daha hassas yaklaşmamız gerekiyor. Yoğurt, peynir kapları, pet şişeler, damacanalar, askılar gibi birçok plastikten yapılmış eşyanın geri dönüşümü sağlanabiliyor.

Bu plastiklerin toplanması sırasında da yerel yönetimlere büyük iş düşüyor. Örneğin, Ataşehir Belediyesi, 20 ayrı noktaya “Plastik Atık Kumbarası” yerleştirerek, buradan topladığı plastiklerin yuvaya dönüşmesine katkı sağlıyor.

ataşehir belediyesi
Ataşehir’in 20 ayrı yerindeki Plastik Atık Kumbarası ile Ataşehirliler’in plastik atıkları yuvaya dönüşüyor!

www.yuvayadonusenplastikler.com
www.facebook.com/yuvayadonusenplastikler

Başlık Görseli: © Columbo